Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не го крие своето разочарување од одлуката, на која тие се обидоа да влијаат, бидејќи сметаат дека изборот на Хуавеј е удар за демократијата и значи отворање на вратата за тоталитарен кинески режим во Европа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 февруари, 2020 17:28

Трамп има пеколен план за Хуавеј: Америка ги купува Нокиа и Ериксон за да се спречи проширување на кинезите?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Велика Британија дозволи на Хуавеј да гради 5G мрежа во земјата, но со ограничување дека нема да има пристап до „чувствителните“ места – министерства, владини канцеларии и слично.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не го крие своето разочарување од одлуката, на која тие се обидоа да влијаат, бидејќи сметаат дека изборот на Хуавеј е удар за демократијата и значи отворање на вратата за тоталитарен кинески режим во Европа.

САД, иако не дадоа никакви докази, сепак се обидуваат да ја оспорат компанијата како 5Г  и мрежен провајдер низ целиот свет, а размислувањето за тоа оди дотаму што постои можност САД да земат удел во ривалите Ериксон и Нокиа за да го забават кинезите во ширењето на 5G мрежна експанзија.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не го крие своето разочарување од одлуката, на која тие се обидоа да влијаат, бидејќи сметаат дека изборот на Хуавеј е удар за демократијата и значи отворање на вратата за тоталитарен кинески режим во Европа.

Американскиот генерал и адвокат Вилијам Бар кој е близок на Доналд Трамп, изјави за Си-Би-Би-Си дека САД размислува да го преземе контролниот удел во Нокиа и Ериксон, кои тој силно ги поддржува, за да се спротивстави на влијанието на Хуавеј.

Американски експерти сметаат дека „Ериксон“ и „Нокиа“ не ја имаат поддршката на локалниот пазар.

Бар рече дека планот може да се реализира или САД директно да ги контролираат акциите или преку конзорциумот на приватни американски и сојузни компании.

Ериксон одби да ја коментира ситуацијата, додека Нокиа кратко им рече на медиумите дека во компанијата секогаш бил добредојден здрав инвестициски капитал.

Сепак, експертите веруваат дека ваквото сценарио би било многу пријатно за Ериксон и, според Cevian Capital, кој има најголем удел во шведска компанија, ваквиот развој би бил добар за секого.

Откако ја претставија идејата за купување, акциите на „Ериксон“ и „Нокиа“ скокнаа над четири проценти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел на прес-конференцијата го најави утрешниот состанокот на Евро-групата на кој ќе се разговара за предлогот на Советот на ЕУ и рече дека Германија ќе биде добро толку колку што ќе биде Европа.

МЕРКЕЛ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова е најголемиот предизвик за ЕУ од своето основање!

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ЕУ се соочува со најголемиот...

Русија ќе покрие околу 800.000 американски долари во трошок за испраќање на дијагностички алатки во голем број земји, пренесува ТАС.

ХУМАНОСТ НА ДЕЛО: Русија донира милион долари на СЗО за борба против КОРОНА!

Русија ќе донира 1 милион американски долари на Светската здравствена организација...

Повеќето експерти веруваат дека избувнувањето на вирусот СОВИD-19 кој започна да се шири на пазарите во кинескиот град Вухан кога животните ја пренеле болеста на луѓето.

БРИТАНЦИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА КОРОНАВИРУСОТ Е ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР- Вирусот излегол од лабораториите во Кина!

Владата на Велика Британија верува дека коронавирусот случајно излегол од лабораторија...

Иако се воведени добри мерки за контрола и превенција, бројот на новооткриени случаи брзо се зголемува.

КИНЕСКИТЕ СТРУЧЊАЦИ ВО СРБИЈА: Да се воведе полициски час од 24 часа- има премногу луѓе на улиците!

Голем број српски државјани не носат заштитни маски и на улиците има премногу луѓе,...