Советникот на националната безбедност на претседателот на САД, Џон Болтон кој вил во Србија и требало повторно да дојде до крајот на ова лето, кој со неговата посета би можел да направи пресврт во решавањето на косовскиот проблем и тоа во корист на Белград.

Објавил: Валерија Петрова | 7 август, 2019 9:50

ТРАМП ИСПРАЌА ЈАСНА ПОРАКА: Србија не смее да остане без ништо на Косово – претседателот подоготвен за решавање

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Претседателот на САД. Доналд Трамп испрати јасна порака во која наводно проачува: Србија не смее да остане без ништо на Косово и Метохија.

Советникот на националната безбедност на претседателот на САД, Џон Болтон кој вил во Србија и требало повторно да дојде до крајот на ова лето, кој со неговата посета би можел да направи пресврт во решавањето на косовскиот проблем и тоа во корист на Белград.

Дали конечно ќе се реши проблемот меѓу Косово и Белград останува да видиме што ќе се случува во наредниот период. 

Трамп сака да стави крај на проблемот со Косово и Србија

Исто така во наредниот период се очекува и ЕК да ги убеди земјите членки да прифатат каков било договор постигнат од Белград и Приштина, ако е реално применлив и во согласност со меѓународното право, вклучувајќи ја и можноста за размена на територии.

Во Косово како што вчера РТС јави повикувајќи се на извори на тамошната полиција, дирекцијата на граничната служба на косовската полиција донела одлука за непризнавање на српските пасоши при влез на територијата на Косово.

Според одлука на граничната полиција, забраната за влез не се однесува на лица кои поседуваат лична карта и извод за деца со фотографија. Одлуката на граничната полиција е донесена без знаење на косовскиот минстер за внатрешни работи и без вообичаена процедура за известување на граѓаните.

Според полицијата одлуката е во согласност со Бриселскиот договор од 2011 година кој не забранува користење пасош како документ за движење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Србинот Дејан Милошевиќ (43) си изградил гробница на два ката која повеќе личи на апартман бидејќи во приземјето има соба во која се наоѓаат два кревета, телевизор и фрижидер.

И ОВА ГО ИМА: Дејан си направил гробница на два ката, со два кревета, телевизор и фрижидер

Верувале или не, Србин си изгради гробнца и тоа не било каква, оваа гробница наликува...

Инспекторите велат дека луѓе со криминалното досие на соседнтаа држава собирале недвижнини во централната градска општина Врачар.

МАФИЈАТА ПРАВИ ХАОС ВО БЕЛГРАД: Испрале стотини милиони евра од кокаин градејќи станови

Криминалци од Подгорица, Котор, Бар и Будва се под полициска истрага за купување недвижнини...

Грабар-Китаровиќ денеска симболично ќе го најави почетокот на кампањата, на 11 ноември во 11 часот, на загрепскиот Велесаем.

Колинда и официјално денеска ја започнува трката за втор претседателски мандат

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска ќе ја претстави програмата...