Во САД веќе неколку денови има големи протести против полициската бруталност по убиството на Флојд кое се случи минатата недела, иако во последниве денови тие беа нешто помалку насилни.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 јуни, 2020 18:15

ТРАМП КАКО ТИТО: Еве што рече за протестите поради убиството на Флојд! Испрати моќна порака до сите

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Net.hr

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека сите американски граѓани заслужуваат да бидат еднакви пред законот и рече дека ова е „важен ден“ за Џорџ Флојд, Афроамериканецот, кој неодамна беше убиен од група полицајци.

„Тоа е она што го наложува нашиот Устав, а тоа е суштината на нашата земја“, рече Трамп на првата прес-конференција по неколку дена.

Во САД веќе неколку денови има големи протести против полициската бруталност по убиството на Флојд кое се случи минатата недела, иако во последниве денови тие беа нешто помалку насилни.

„Сите видовме што се случи минатата недела, не можеме да дозволиме повторно да се случи“. „Еднаква правда по закон мора да значи дека секој Американец треба да има еднаков третман во секоја средба со полицијата, без оглед на расата, бојата, полот или религијата, полицијата мора да постапува со нив фер и по закон“, рече тој.
Се надевам дека Џорџ сега не гледа  и вели дека тоа што се случува во земјата е важно. Ова е важен ден за него. Ова е важен ден за сите. Ова е важен ден кога станува збор за еднаквоста “, рече тој.

Трамп го осуди убиството на Флојд и изрази поддршка за мирни протести.

Сепак, тој често е критикуван затоа што не зборува јасно против систематски расизам и дека не покажал доволно разбирање за излив на гнев низ целата земја.

Трамп повторно ги повика федералните гувернери да ја ангажираат Националната гарда за да ги прекинат немирите.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат...

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да...

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна...