Првите случаи на вирусот се поврзани со пазарот во Вухан, но шефот на американската Национална разузнавачка агенција ја отфрли теоријата на заговор дека вирусот е направен како биолошко оружје.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 мај, 2020 22:20

ТРАМП НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Кинезите се виновни за коронавирусот!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска дека ќе објави детали за поддршка на теоријата дека вирусот „Ковид-19“ е ослободен од лабораторија во кинескиот град Вухан, каде започна пандемијата.

„Ќе известиме кога ќе бидеме дефинитивно сигурно, за краток период“, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа, пренесува ББС.

Првите случаи на вирусот се поврзани со пазарот во Вухан, но шефот на американската Национална разузнавачка агенција ја отфрли теоријата на заговор дека вирусот е направен како биолошко оружје.

„Вашингтон пост“ објави дека дипломатите испратиле две предупредувања до Вашингтон за кинески истражувачки објект од страв дека институтот може да ризикува со нова пандемија слична на Сарс.

Кина го негираше тоа тврдење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...