Патем, треба да се потсети на неодамнешната анализа на Си-Ен-Ен, во која се вели дека пандемијата на вирусот корона ги забрза промените во рамнотежата на глобалната моќ, што се случуваат на штета на Соединетите држави.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 мај, 2020 11:30

ТРАМП ОТКРИ БОЛНА ВИСТИНА ЗА СЕБЕ, ПУТИН И КИНА: Американскиот претседател повеќе не можеше да молчи!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека рускиот претседател Владимир Путин не сака тој да победи на изборите.

„Јас му се допаѓам, но не мислам дека тој сака да победам на изборите“, рече Трамп.

Тој додаде дека Кина не ја сака ниту неговата победа.

Претходно, Трамп постојано велеше дека „никој не бил толку груб кон Русија“ како што е тој. Американскиот претседател тоа го велеше кога беше обвинет за „заговор“ со Русија, што на крајот не беше докажано. Москва исто така ги негираше ваквите обвинувања.

„Јас му се допаѓам, но не мислам дека тој сака да победам на изборите“, рече Трамп.

Претседателските избори во Соединетите држави ќе се одржат на 3 ноември. Трамп се бори за втор мандат, пренесува Спутник.

Патем, треба да се потсети на неодамнешната анализа на Си-Ен-Ен, во која се вели дека пандемијата на вирусот корона ги забрза промените во рамнотежата на глобалната моќ, што се случуваат на штета на Соединетите држави.

Си-Ен-Ен посочува дека односите меѓу Соединетите држави и Европа се нарушени откако американскиот претседател Доналд Трамп дојде во Белата куќа пред три години.

Американската ТВ мрежа наведува дека на годишната средба на Светската здравствена организација во Женева од една страна го поддржува помирувачкиот став на европските земји кон Кина кога станува збор за истрагата за појава на пандемија, додека американскиот став е дека е потребно построго однесување кон Пекинг не беше прифатено, а тоа треба да биде повик до Вашингтон.

Пандемијата на корона вирус одеднаш ја засили динамиката на каков било геополитички спор, а тоа се однесува и на тристрана борба за превласт меѓу САД, Европа и Кина, наведува авторот.

Но, очигледно, американскиот претседател не се грижи многу за сето тоа.

Според светските медиуми, Трамп денеска за прв пат од избувнувањето на епидемијата на коронавирусот замина во својот голф-клуб во Вирџинија. 

Ова е првпат да дојде на еден од своите терени за голф од 8 март кога го обиколи својот клуб во Вест Палм Бич, Флорида.

Трамп се обидува да ја промовира идејата дека Америка се враќа во нормала, иако бројот на загинати продолжува да расте и во наредните денови би можел да надмине 100.000.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од 4 јули е во сила вонредна состојба во Краљево поради влошената едемиолошка состојба, а Макан потенцира дека повеќето млади не ги почитуваат пропишаните мерки.

ДОКТОР ОД КРАЉЕВО ОЧАЕН: Кладилниците се полни, ова е голем епидемиолошки ризик

Секојдневно се влошува и се влошува ситуацијата во Краљево, вели директорот на Институтот...

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години...

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека чека судска одлука за прашањето за евентуална промена на статусот на Аја Софија и дека ќе постапи согласно него.

АЈА СОФИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНУВА ЏАМИЈА: Ердоган ја оствари својата замисла!

Државниот совет на Турција (повисок управен суд) и официјално го поништи решението...

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт...