Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 мај, 2020 10:57

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата на социјалните мрежи од правна одговорност за содржината објавена од нивните корисници.

„Тие имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничат, додаваат, создаваат, кријат, практично ја менуваат секоја форма на комуникација“, рече Трамп пред да го потпише указот.

Тврдејќи дека технолошките гиганти „ги замолчуваат конзервативните гласови“, Трамп пред два дена на Твитер напиша „ние силно ќе ги регулираме или ќе ги затвориме пред да дозволиме да се случи тоа (тишина)“.Во новите натписи, Трамп го обвини Твитер дека се меша во претседателските избори во САД закажани за 3 ноември.Тој рече дека компанијата „целосно ја задушува слободата на говорот а тој, како претседател, нема да дозволи да се случи тоа“.

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

Трамп ја потпиша извршната уредба два дена откако ја критикуваше компанијата Твитер затоа што ги повика корисниците да ги проверат фактите презентирани во две негови објави на социјалната мрежа.

На почетокот, дури се закануваше дека ќе ги затвори социјалните мрежи затоа што Твитер, според него, се меша во неговата политичка порака.

Тој оцени дека проверката на фактите е „уредничка одлука“ на Твитер и политички активизам.

Тоа, како што рече, треба да ги чини овие компании заштита од тужби за она што е поставено на нивните платформи. Новата регулатива, смета тој, ќе ја поддржи слободата на говорот, според АП.

Компаниите како Твитер и Фејсбук имаат заштита од одговорност согласно член 230 од Законот за комуникации затоа што тие се третираат како „платформи“ наместо „издавачи“ кои можат да се соочат со тужба за содржина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во написот се наведува дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја потврдил желбата на Трамп за време на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека за време на тие разговори разговарале за подготовките за состанокот на лидерите на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на ООН, што беше иницирана од претседателот Владимир Путин.

НЕШТО ГОЛЕМО СЕ СПРЕМА: Трамп побарал состанок со Путин пред изборите во САД! Сите очи вперени во лидерите на најмоќните држави!

Американскиот претседател Доналд Трамп бара средба со рускиот претседател Владимир...

Тој ја критикуваше тенденцијата секојдневно, како воени извештаи, да се зборува за раст на заразени лица без анализа на податоците за тоа колку се асимптоматски, колку се хоспитализирани и слично.

Италијански инфектолог тврди: Пандемијата со коронавирусот е завршена

Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни...

Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

СИТУАЦИЈАТА СО ПАНДЕМИЈАТА МОЖЕ ДА БИДЕ УШТЕ ПОЛОША: Многу држави одат во погрешна насока!

Пандемијата на коронавирус има потенцијал да биде многу полоша доколку сите земји...