„Според извештаите на медиумите, Иран може да планира атентат или друг напад врз САД, како одмазда за атентатот врз терористичкиот водач Сулејман, напиша Трамп на Твитер.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 септември, 2020 12:14

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ: Ќе одговориме 1000 пати посилно на секој напад од Иран!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите држави „ќе одговорат 1000 пати посилно“ на секој напад од Иран.

„Според извештаите на медиумите, Иран може да планира атентат или друг напад врз САД, како одмазда за атентатот врз терористичкиот водач Сулејман, напиша Трамп на Твитер.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите држави „ќе одговорат 1000 пати посилно“ на секој напад од Иран.

Претходно, весникот „Политико“, повикувајќи се на неименуван извор, објави дека САД го обвинуваат Иран дека наводно ја разгледувал можноста за ликвидација на американскиот амбасадор во Јужноафриканската Република, Лејн Маркс, како одговор на атентатот врз иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Во исто време, тој наведува дека Техеран нема да го заборави или прости „кукавичкото убиство“ на Сулејман, обвинувајќи ги Соединетите држави за воено мешање во туѓи работи и за планирање и реализација на десетина убиства.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Операцијата беше извршена вчера, а вредноста на таблетите на црниот пазар беше проценета на 10 милиони евра.

ГРЧКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАПЛЕНИ ДРОГА ВО ВРЕДНОСТ ОД 10 МИЛИОНИ ЕВРА : Уапсени 3 лица поради 500.000 таблети екстази

Грчката полиција денеска објави дека запленила 500.000 таблети дрога екстази во Солун...

Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО ВОВЕДУВА КАРАНТИН: Во овие 3 општини нема да смеат да ги напуштаат куќите од 22 до 5 часот наутро

Во Никшиќ, Беране и Андријевица, од 28 септември до 12 октомври, забрането е напуштање...

Да потсетиме, Шенон им се обрати на следбениците преку Инстаграм на крајот на февруари и ги сподели лошите вести за враќање на ракот.

ШЕНОН ДОЕРТИ НА СМРТНА ПОСТЕЛА: Нејзиниот пријател ја откри вистината за здравјето на актерката- УМИРА!

Шенон Доерти (49) веруваше дека го победила ракот на дојка, за кој и дијагностицирале...