Вонредната средба на НАТО беше свикана поради еднострани најави на САД дека ќе се повлече од договорот за отворено небо.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 мај, 2020 12:29

ТРАМП СЕ ПОВЛЕКУВА, ПУТИН ОСТАНУВА: Нато загрижен поради одлуката на Вашингтон!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Русија ја потврдува намерата да го спроведе Договорот за отворено небо, чија судбина ќе се одлучи на конференција на земјите членки на НАТО, беше соопштено од руската мисија во НАТО по вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет.

Вонредната средба на НАТО беше свикана поради еднострани најави на САД дека ќе се повлече од договорот за отворено небо.

“Руската страна ја потврди својата намера да продолжи да ги применува одредбите од договорот. Изразуваме подготвеност за натамошен дијалог, што би се водел врз основа на взаемно почитување, а не на јазикот на ултиматумите, во интерес на европската и меѓународната безбедност”, се вели во руската мисија агенција Тас.

Во исто време, европските членки на НАТО ја пренесоа својата загриженост во врска со плановите на Вашингтон да се повлече од договорот од 35 нации, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименувани извори на НАТО.

„Голем број сојузници се загрижени за можноста САД да го напуштат договорот“, изјави извор на Ројтерс.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот објави дека Соединетите држави се повлекуваат од Договорот за отворено небо, што им дозволува на државите потписнички да вршат невооружени летови за набљудување над териториите на другите држави потписнички.

Договорите беа потпишани пред 18 години со цел да се промовира доверба и да се спречат конфликтите меѓу државите.

Според АП, Вашингтон се повлекува од Договорот затоа што Русија наводно го крши пактот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дерик е обвинет за убиство од трет степен, а убиството умисла го објави во петокот државниот обвинител од областа Хенепин, Мајк Фримен.

И родената жена го шутна расистичкиот убиец во униформа: Сопругата на полицаецот поради која гори Америка бара развод!

Сопругата на поранешниот полициски службеник во Минеаполис Дерик Човин поднесе барање...

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...