„Наместо тоа, ги донесов нашите војници и нашите прекрасни деца дома каде што им е местото“, додаде тој.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 март, 2022 5:34

Трамп: Јас бев единствениот претседател кој не ја вовлече Америка во конфликт

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека поради него САД биле надвор од војната во текот на четирите години од неговиот мандат.

„Јас бев единствениот претседател во речиси четири децении кој не ја вовлече Америка во конфликт“, рече Трамп на митинг во Јужна Каролина, а насобраната публика го награди со овации.

„Наместо тоа, ги донесов нашите војници и нашите прекрасни деца дома каде што им е местото“, додаде тој.

Трамп рече дека САД треба да ја елиминираат својата зависност од руската енергија и истакна дека стравува дека конфликтот меѓу Украина и Русија може да доведе до Трета светска војна.

„Ако мислите дека Путин ќе престане, нема да престане, ќе станува полошо и полошо“, рече тој на собирот, пренесе Индекс.хр.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Асошиејтед прес пишува дека поради тоа растат цените на основните продукти и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и станбените трошоци.

Турскиот статистички институт соопшти дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите тврдат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денес ја оцени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ја намали каматната стапка, снижувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Лирата изгуби преку 50 отсто од вредноста во однос на американскиот долар откако централната банка почна да ги снижува стапките минатата година.

Руската инвазија на Украина и падот на лирата ја поттикнаа инфлацијата.

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Годишната инфлација во Турција достигна во септември нов максимум во последните 24...

Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на 23,5 проценти од гласовите за ГЕРБ, додека зад нив со 19,5 проценти е „Продолжуваме со промените“ на експремиерот Кирил Петков. Седум партии и коалиции ќе имаат свои пратеници во идниот 48. парламент.

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни...

Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со...