Нема информации дали на средбата ќе присуствуваат претседателите Александар Вучиќ и Хашим Тачи или премиерите Абдулах Хоти и Ана Брнабиќ.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 јуни, 2020 22:54

Трамп ќе го решава проблемот меѓу Србија и Косово?

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Американскиот претседател Доналд Трамп на 27 ми јуни во Белата Куќа ќе оствари средба сп лодерите на Србија и Косово, а веќе на големо се пишува дека САД ќе го решава долгогодишниот спор меѓу овие две држави, јавува The Wall Street Journal.

Трамп ги поканил лидерите на средба но се уште не се знае дали средбата ќе биде на премиерско или на претседателско ниво. Нема информации дали на средбата ќе присуствуваат претседателите Александар Вучиќ и Хашим Тачи или премиерите Абдулах Хоти и Ана Брнабиќ.

-Претседателот на САД се надева на договор пред изборите.-пишува The Wall Street Journal.

Изненадувачки е фактот што после долги години конфликт меѓу двете држави, сега лидерите ќе седнат на иста маса и тоа во Белата Куќа, и покрај тоа што во конфликтот помеѓу двете земји САД дури имаше и воена интервенција.

Веќе долго време во медиумите се пишува за размена на територии на овие две земји и дека само така би можел да се реши долгогодишниот проблем.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...