Красниќи со закана: Ниту еден Албанец не се освети за нас до денес и затоа ние сами ќе се осветуваме бидејќи сите ќе ни дојдат тука во затворот, стои во заканата на Красниќи.

Објавил: Данаил Михајловски | 22 февруари, 2019 10:12

Трајко Вељаноски сигурно ќе биде тепан и малтретиран, доколку оди во притвор!

Фото/Текст извор: ©магазин

Со притворот на Миле Јанакиевски и Спире Ристовски и нивното претепување од страна на други затвореници, станува јасно дека власта на Заев го користи притворот како казна и малтретирање, а не како мерка на претпазливост. Истата судбина најверојатно го чека и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, доколку парламентот му го одземе имунитетот и потоа биде однесен во притвор. Наместо владеење на правото, има право на сила и силеџиство!

Вчера за инцидентите во притворското оделение “Шутка“ се огласи и Командант Малишева (Мухамед Красниќи), кој одлежува доживотна казна затвор за убиството на 8 полицајци во терористичката акција во Куманово. Тој ги откри напаѓачите на Јанакиески и Спире Ристовски, кои заедно со него биле дел од терористичката група во “Диво Насеље“, ги пофали и упати јасни закани за секој следен притворен политичар.

Секој политичар кој е вмешан во оваа стапица…и кој ќе ни падне во раце ќе биде истепан, ќе биде скршен од ќотек од страна на било кој член од нашата група. Браво за денес другари, покажавте кои сте. Спиро Ристoвски беше боксуван од Лирим Красниќи, браво братучед. Миле Јанакиески беше боксуван од Есат Кафеѓоли. Образот ми го обеливте денес. Ние нема да престанеме во оваа битка. Ниту еден Албанец не се освети за нас до денес и затоа ние сами ќе се осветуваме бидејќи сите ќе ни дојдат тука во затворот, стои во заканата на Красниќи.

Но, јасно е дека се работи за политички монтиран случај. Прво, уште пред 4 месеци обвинитерството зеде исказ од Вељаноски, му го одзема мобилниот и ги обезбеди сите негови комуникации по однос на настаните од 27-Април. И заклучиле дека нема основ да биде обвинет, за сега да го обвинат за истите СМС пораки кои еднаш веќе ги оцениле како несуштински во истрагата. Но, како наближуваат изборите, како растат скандалите на власта со корупција, непотизам и разни скандали, така на Заев му станува се поголема потребата да го дефокусира вниманието на јавноста и да најде нови “злосторници, режимци, нелуѓе“ кои мора да се судат, дека тоа е најбитно за народот и со вакви судко-обвинителски драми да си ги покрие своите неуспеси во економијата и политиката. 

Откако власта на сомнителен начин му дозволи на Груевски безбедно да си замине за Будимпешта (се зборува дека за тоа не можеле да не знаат министерот Спасовски и Заев), сега истата власт бара други крупни политички жртви од опозицијата, за врз нив да вежба мускули во притвор и владеење на правото во судница.

Според извори од обвинителството, апсењето на Вељаноски, Јанакиески и Ристовски нема да биде последно. Во месец Март се очекува власта да реализира веќе спремна листа на уште 5-6 апсења на сегашни опозиционери, заедно со веќе нарачаните пресуди кои исто така ќе се изречат против политичари од опозицијата, точно пред претседателските избори. На тој начин Заев се надева дека ќе ја зголеми својата популарност, дека ќе предизвика одредена демотивација кај дел од опозицијата, а на овој начин ќе си ја задоволи веројатно и својата лична желба за одмазда и реваншизам.

Како и да е, очигледно е дека во Македонија принципот на селективна правда и на политички прогон е поважен од принципот на владеењето на правото. А во меѓувреме се надеваме или се залажуваме дека ќе почнеме преговори за членство во ЕУ!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Толпата од повеќе илјади демонстранти потоа се упати кон Македонското собрание. Протестот во првите дваесетина минути до половина час, се одвиваше мирно, при што на насобраните, меѓу другите им се обратија и пејачката Ребека, како и актерката Весна Петрушевска.

Насилства пред Собранието: Повредени 47 полицајци, приведени 11 демонстранти на протестот

Собирот од мирен, за кусо време се претвори во четириесетминутна канонада од камења,...

После чекање од 45 минити, полицијата се појави на местото на настанот но него обрзбеди местото на несреќата, туку местото го обезбедија лица што се најдоа на местото!

Тешка несреќа кај Охрид: Полицијата дојде со закаснување од 45 минути

Тешка несреќа на магистралата Охрид Кичево! Денеска после 11 часот на магистралата...

Непознати сторители го оштетиле возилото и со цигли ги искршиле стаклата. Покрај тоа, бил провален автобусот и биле украдени личните работи на патниците и на возачите кои биле оставени во возилото.

НЕВИДЕН СРАМ: Во Скопје каменуван и ограбен српски автобус со руски туристи

Туристички автобус на српски автопревозник, кој превезувал руски туристи, бил каменуван...

Од месната заедница Галичник соопштија дека пожарот избувнал над хотелот „Неда“, а за состојбата известени се надлежните органи.

Голем пожар беснее над Галичник, испратен е хеликоптер за гаснење на огнот

Голем пожар избувна попладнево над Галичник. Според информациите, зафатена е борова...