Жали што уште не се сменети азбесните водоводни цевки кои како што вели се смрт за граѓаните , сака да пие кафе со Шилегов затоа што има многу нешта да му каже.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 ноември, 2019 17:17

ТРИФУН КОСТОВСКИ за „Лидер“: Се лутиме на ЕУ а нудиме криминал и корупција!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во ексклузивно интервју за Економски лидер, бизнисменот и екс градоначалник на Скопје Трифун  Костовски, зборуваме за проблемите во градот Скопје, загадувањето,но ги коментирапе и актуелните економски политики .

Трифун Костовски (27 декември 1946, Скопје) — познат македонски стопанственик, донатор и поранешен градоначалник на Град Скопје (2005-2009). Женет е и има три деца.

Жали што уште не се сменети азбесните водоводни цевки кои како што вели се смрт за граѓаните , сака да пие кафе со Шилегов затоа што има многу нешта да му каже.

Вели дека Скопје станува нехумано место за живеење, а за актуелните економски политики тврди дека ефектите се мали , а резултатите не се видливи.  Без визија ние сме брод без компас вели Костовски и затоа не треба да и се лутиме на ЕУ затоа што нудиме криминал и корупција.

Костовски дипломирал на Економскиот факултет на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Покрај македонскиот, говори и англиски, полски, руски и хрватски јазик.

Тој е познат македонски стопанственик, донатор и поранешен градоначалник на Град Скопје (2005-2009). 

Тој е основач на Кометал Трејд (Kometal Trade Gmbh) – Виена, Австрија (1991). Компанијата се занимава со активности во сферата на металургијата на австрискиот, швајцарскиот, полскиот, украинскиот и рускиот пазар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој во допис до медиумите вели дека објавените разговори се лаги од трети лица кои нема да ги попречат да даваат плати и да плаќаат даноци.

Вице Заев: Објавените разговори се лаги- Заеви се чесни и вредни Македонци

Откако денеска на Јутјуб каналот се појави нова аудио бомба за Заеви, се огласи и Вице...

Средствата со кои Градот Скопје ќе ги субвенционира занаетчиите за набавка на потребни алати и репроматеријали се во износ од 80% од нивната вредност, но не повеќе од 50.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход!

ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА СКОПСКИТЕ ЗАНАЕТЧИИ

Градот Скопје со цел да го поттикне развојот на традиционалните занаети во изумирање...

Од аудио бомбата Тушникот се фали дека добил зелено светло од Рашо кој најверојатно е Радиша Бојовиќ зет на Зоран Заев, а ќе оствари средба со братот на Зоран, Вице Заев за да се запали автомобил на човек од Битола затоа што тој бил од ВМРО-ДПМНЕ.

НОВА АУДИО БОМБА: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче даде црвен картон да не работи ништо

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа...

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху денеска одржаа прес-конференција и ги објасни деталите за распишаниот повик за субвенции на инвертер клима уреди!

РАСПИШАН ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ НА ИНВЕРТЕРИ (АПЛИЦИРАЊЕТО ЗА СУБВЕНЦИИ СЕ ВРШИ САМО ОНЛАЈН)

Град Скопје вчера го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за...