Трамвајска инфраструктура ќе почне да се подготвува пред Нова Година согласно најавите од актуелниот градоначалник Петре Шилегов.

Објавил: Сара Фемина | 2 ноември, 2019 19:13

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Идејата за изградба на ТРАМВАЈ во Скопје е моја!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бизнисменот Трифун Костовски за ТВ21 тврди дека проектот за трамвај во Скопје е негов како поранешен градоначалник на Скопје.

Градот Скопје нема пари целосно да го финансира овој проект, па градоначалникот Петре Шилегов очекува голема помош од владата.

Не се исклучува можноста да се земе кредит бидејќи треба да се обезбедат околу 100 милиони евра. Премиерот Зоран  Заев пак соопшти дека дел од парите се обезбедени со ребалансот на годинешниов буџет, иако по тој основ таква ставка во документот нема.

„При изготвување на ребалансот на буџетот за 2019 година и фискалните проекции кои што се донесени се предвидени првите пари за да почнат постапките за тендерирање коишто траат од три до шест месеци“, рече премиерот Заев.

Еден билет нема да чини повеќе од 40 денари, вели Петре Шилегов. Просечната брзина пак со која ќе се движи ваквиот трамвај ќе биде околу 40 километри на час, а долги се 24 метри.

Поранешниот градоначалник на Скопје Трифун Костовски во интервју за ТВ21 вели дека проектот за трамвај во Скопје е негов.

Трамвајска инфраструктура ќе почне да се подготвува пред Нова Година согласно најавите од актуелниот градоначалник Петре Шилегов. Сума помеѓу 130 и 150 милиони евра ќе однесе реализацијата на проектот а првата фаза од трасата за трамвај е предвидена на релација Ново Лисиче – Ѓорче Петров.
„Трамвајскиот проект воопшто не е нивен проект и јас го оставив во првата фаза. Требаше да се реализира во три фази. Патеките беа дефинирани, само станиците требаше да бидат овластени.

Затоа јас како градоначалник не добив ниту еден денар од 7, 8 милиони евра што останаа на крајот на мандатот, чекајќи да се јави компанијата, затоа што претходно се договоривме со одредени компании кои правеа проекти. Меѓутоа, ваквите компании во тоа време беа исплашени од владата, затоа што јас бев градоначалник во заминување, дека тие ќе го спречат тој проект “, рече Костовски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Во 2014 година, кога започна изградбата на 57-километри долгата автопатската делница, истата се проценуваше на околу 360 милиони евра.

ПАДНА НОВ ДОГОВОР: Цената на автопатот Охрид – Кичево надмина половина милијарда евра

Собраниската комисија за финансирање и буџет вчера ја усвои предлог одлуката за нов...

„Комуналиите ќе бидат некаде 100 проценти што е еден вид казна од 50 проценти, плус УНЕСКО ќе биде буквално надвор од тој Закон.

Поскапува легализацијата на дивоградбите: Од 1 евро квадрат станува 100 евра за квадрат!

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, по поставувањето на првиот столб...

Според она за што се разговараше на седницата во однос на казнената политика во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата се предвидени значителни намалувања на казните.

Се намалуваат сообраќајните казни, ќе бидат во висина од 15 до 250 евра

На вчерашната владина седница беа усвоени предлози и измени на серија закони од...

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И СУВИ КОЛОВОЗИ НА ПАТИШТАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Ве известуваме дека на...