Адвокатот Александар Зариќ пристигна прво пред Палатата, а наскоро Зоран Марјановиќ со уште двајца адвокати, Стефан Јокиќ и Никола Думниќ. Марјановиќ дојде во црн костум и црна кошула со очила, а пред судот беше пречекан од бројни медиумски екипи.

Објавил: Весна Петровска | 5 ноември, 2019 12:23

ТРИ ГОДИНИ МИСТЕРИЈА ЗА УБИСТВОТО НА ПОЗНАТАТА ПЕЈАЧКА – дали конечно ќе се дознае вистината?

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Обвинетиот Зоран Марјановиќ пристигна во Палатата на правдата, каде денеска треба да му се суди пред Вишиот суд во Белград под обвинение за брутално убиство на неговата сопруга Јелена на 2 април 2016 година во Борча.

Адвокатот Александар Зариќ пристигна прво пред Палатата, а наскоро Зоран Марјановиќ со уште двајца адвокати, Стефан Јокиќ и Никола Думниќ. Марјановиќ дојде во црн костум и црна кошула со очила, а пред судот беше пречекан од бројни медиумски екипи.

Зоран не ги симнал наочарите дури и кога влегол во Палатата на правдата, а заедно со неговите адвокати ја промашил судницата.

Се чинеше благо вознемирен, а на новинарот на прашањето како е, тој кратко одговорил дека е во ред, додека неговите адвокати побараа од него повторно да не се слика и прво да ја почека неговата одбрана.

Патем, Марјановиќ денес за прв пат ја презентираше својата одбрана детално, додека тој кратко се изјасни за невин на претходното рочиште во септември. Од почетокот на овој случај, тој негира дека ја убил својата сопруга, која се занимавала со пеење народна музика.

Тој е обвинет за кривично дело „тешко убиство“, за кое е осуден до 40 години затвор.

Обвинителството го товари за убиство на сопругата Јелена на насипот во Борча на 2 април 2016 година, додека нивната малолетна ќерка, која дошла со нив во насипот на Црвенка во Борча, била во непосредна близина на местото на злосторството.

Тој се бранеше од 12 јуни 2018 година, откако беше притворен 10 месеци.

Пред неговото апсење, тој зборуваше за убиството во неколку наврати во медиумите и учествуваше во телевизиско реално шоу. Убиството на Јелена Марјановиќ веќе три и пол години е најобјавуваниот случај на „Црната хроника“ во Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Поточно, тој е на бродот "Diamond Princess" закотвен во Јапонија во карантин заедно со уште 13 други српски државјани заболени од коронавирусот.

Младен од Ниш е момчето кое заболе од коронавирусот: Семејството во солзи- ова е неговата последна желба

Младен Трандафировиќ од Ниш е момчето заразено со коронавирус. Поточно, тој е на бродот...

Генерал Хоџс, поранешен генерален командант на копнените сили на САД во Европа, рече дека државите имаат право да изберат снабдувачи на воена опрема и оружје.

Американскиот генерал за српскиот ПАНЦИР: Се прашувам од кого Србија треба да се брани?

ВАШИНГТОН, Наместо да купува скапи системи за оружје против непостоечки закани во...

Имено таа ја изведе химната на Хрватска на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ.

Јосипа Лисац заработи кривична поради несоодветно изведување на химната (ВИДЕО)

Пoзнатата хрватската пејачка Јосипа Лисац заработи кривична пријава за изведување...

Со тоа заврши церемонијата на инаугурацијата на Милановиќ како петти хрватски претседател.

Со цвеќе и бакнеж Милановиќ ја испрати Колинда: Хрватска сега официјално има нов претседател!

Зоран Милановиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска, чиј мандат започнува на полноќ,...