Бројот на туристите во јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, е намален за 56.0%, а бројот на ноќевањата е намален за 36.1%.

Објавил: Владо Марин | 14 септември, 2020 20:19

Туризмот меѓу најпогодените гранки од Ковид 19: Пад од 56 отсто на бројот на туристи во јули

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2020 година изнесува 75.591, кои оствариле 436.180, што е значително помалку во однос на минатата година, пренесува Ohrid News!

Бројот на туристите во јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, е намален за 56.0%, а бројот на ноќевањата е намален за 36.1%.

Бројот на домашните туристи во јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, е намален за 4.8%, а бројот на странските туристи е намален за 94.9%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, е намален за 6.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 93.4%.

Во периодот јануари ‒ јули 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 67.4%, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 43.9%, а кај странските има намалување за 79.6%.

Во периодот јануари ‒ јули 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 56.6%, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 30.8%, а кај странските има намалување за 80.3%.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.