Снимките ги направиле очевидци. Турските власти не се огласија официјално по тој повод.

Објавил: Мирко Бачиќ | 7 октомври, 2020 15:12

ТУРЦИЈА ГО ПРЕНЕСЕ S-400 ВО ЦРНО МОРЕ: Конвој снимен како се движи кон градот Самсун

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Турција го префрли S-400 во градот Самсун, во провинцијата Синоп, на Црното Море.

Исто така објавени се снимки од конвојот со компоненти s-400 кои се движат во правец на покраината Синоп.

Снимките ги направиле очевидци. Турските власти не се огласија официјално по тој повод.

Испораките на руските системи за противвоздушна одбрана S-400, доведе до криза во односите меѓу Анкара и Соединетите држави кои започнаа во средината на јули 2019 година.

Вашингтон побара Турција да се повлече од договорот и да купи американски системи „Патриот“ во замена за S-400, заканувајќи се дека ќе ја запре или целосно ќе ја запре продажбата на ловците Ф-35 на Турција.

Анкара, сепак, продолжи со преговорите за дополнителна група S-400.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

ВОВЕДЕНИ НОВИ МЕРКИ ВО ГЕРМАНИЈА: Платно и шалови забранети како замена за заштитни маски во јавниот превоз

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 германски покраини се согласија...

Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

ИСТАНБУЛ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА ЗА 45 ДЕНА: Најлоша суша во последните 15 години

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот...

Армијата и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа блокирани на патиштата.

Снежна катастрофа во Шпанија однесе 4 животи: Шпанците не го виделе ова веќе половина век- Спасени 1.500 лица од автомобили покриени со снег

Најмалку четири лица загинаа во Шпанија, каде невремето „Филомена“ донесе невидени...