Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 април, 2021 7:31

Турција од четврток целосно се затвора

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално ниво до 17-ти мај.

Ова ќе вклучува континуирано заклучување, затворање на училишта и ограничувања на патување на долги растојанија за да се спречи наглиот пораст на случаи со коронавирус и смртни случаи, пренесе Сител!

По состанокот на владата, Ердоган рече дека за сите меѓуградски патувања е потребно одобрување од властите и дека сите училишта ќе ја прекинат наставата во живо, пренесува „Ројтерс“.

Според него, производството и секторот за храна ќе бидат изземени од новите ограничувања. Дневниот број на случаи треба да падне под 5.000 до крајот на исламскиот свет месец Рамазан, додаде турскиот претседател.

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Израелските пратеници вчера ја изгласаа новата коалициска влада, со што означија и крај на 12 последователни години владеење на Бенјамин Нетанјаху.

Крај на 12-годишното владеење на Нетанјаху: Израел доби нова влада

71-годишниот политичар, не ја напушта власта тивко, заминува обвинувајќи ги своите...

Министерската одлука веќе е објавена во Службен весник на Грција, стапува во сила утре, во 6 часот наутро, а воведени се неколку промени, кои во петокот ги соопшти заменик-министерот за цивилна заштита Никос Хардаљас.

АКТУЕЛНИТЕ ПРАВИЛА ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ПРОДОЛЖЕНИ ЗА УШТЕ ЕДНА СЕДМИЦА

Правилата за влез во Грција што предвидуваат задолжителен PLF формулар и една од трите...

Во пресрет на летната туристичка сезона, амбасадорите на 27-те земји на ЕУ ја одобрија препораката предложена од Европската комисија, а која не е обврзувачка за земјите-членки.

Членките на ЕУ се договорија за влегување на целосно вакцинирани патници од трети земји

Претставници на 27-те земји членки на Европската унија денеска се согласија да дозволат...