Израелската армија синоќа соопшти гаѓала на одредени цели од движењето Исламски џихад во Појасот Газа.

Објавил: Сара Фемина | 7 август, 2022 12:04

Турција остро ги осуди нападите на Израел врз Појасот Газа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерството за надворешни работи на Турција најостро ги осуди воздушните напади на Израел врз Појасот Газа, нагласувајќи ја потребата да се запрат нападите пред тие да прераснат во посериозни конфликти.

„Сметаме дека е неприфатливо убиството на цивили, вклучително и деца во напади. Ние сме длабоко загрижени поради зголемените тензии во регионот по нападот. Ја нагласуваме потребата да се прекинат нападите пред тие да се претворат во нова спирала на конфликти и затоа повикуваме на воздржаност и здрав разум“, се вели во соопштението, пренесува Анадолија.

Израелската армија синоќа соопшти гаѓала на одредени цели од движењето Исламски џихад во Појасот Газа.

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека во израелските воздушни напади загинале 13 лица, а 114 се ранети, но не е прецизирано колку цивили има меѓу жртвите.  (МИА)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот на клубот Атанас Мазнев вели дек овој напад не е случаен, бидејќи претходно им се откажувале договорите за закуп, а проблем имаат и со сегашниот објект.

Во Охрид се отвора ново бугарско здружение, во Благоевград оштетен Македонскиот културен центар

Македонските клубови во Бугарија повторно се мета на вандали. Овој пат од македонскиот...