Откако во Иран беа регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица, Турција реши данаправи чекор, па ја затвори границата со Иран.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 февруари, 2020 15:50

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Турскиот весник „Дејли Сабах“ денеска објави дека Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот. 

Откако во Иран беа регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица, Турција реши да направи чекорза заштита, па ја затвори границата со Иран.

Заклучно од денеска, затворени се граничните премини Капикеи и Есендере на турско-иранската граница.

Тоа ќе ги смени плановите на голем број туристи, кои доаѓаат од Иран во Турција во пресрет на празникот Навруз.

Поради паника и страв од ширење на Коронавирусот, иранските власти донесоа одлука да ги затворат сите образовни институции во неколку провинции во земјата, сите културни настани се откажани, а повеќе спортски натпревари не се откажано но ќе се одиграат без публика.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...