Менувањето на името на државата не е толку ретко како што се мисли, пренесуваат светските медиуми.

Објавил: Мате Парлоф | 18 јануари, 2022 6:06

Турција ќе го промени името – ЕРДОГАН ПОТВРДИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Турските власти одлучиле да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, а турската телевизија ТРТ објави зошто.

Претходно овој месец турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека меѓународно признатото име на земјата се менува од „Турција“ во „Туркије“, објасни телевизијата.

„Зборот „Туркије“ на најдобар можен начин ги претставува и изразува културата, цивилизацијата и вредностите на турската нација“, се вели во соопштението.

Менувањето на името на државата не е толку ретко како што се мисли, пренесуваат светските медиуми.

На турски, земјата се нарекува Туркије. Земјата го прифатила името по стекнувањето независност од западните сили во 1923 година, кои привремено ја окупираа.

Низ историјата, Европејците ја нарекувале Османлиска држава, а потоа ја знаеле под многу варијации на зборот „Турција“. Името што остана најмногу беше на латински „Turquia“, а најприсутно е „Turkey“.

Според речникот на Кембриџ, зборот „Турција“ се дефинира како „нешто што лошо паѓа“, или „глупава“ или „смешна личност“.

Огромното мнозинство луѓе во Турција веруваат дека именување на земја според нејзината локална варијација има смисла и е во согласност со целите на земјата да определи како другите треба да ја идентификуваат.

Според тоа, во една неодамнешна изјава јасно е посочено дека во контекст на зајакнувањето на брендот Turkiye, во сите видови активности и кореспонденции, особено во официјалните односи со други земји и меѓународни институции и организации, наместо таков ќе се користи терминот „Türkiye“. како „Турција“, „Туркеи“, „Туркија“ и така натаму.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21 век. Ова предупредување го упати еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон во интервју за францускиот информативен канал LCI.

„За прв пат од почетокот на векот, гледаме толку високо ниво на инфлација. Тоа е глобален феномен кој е посилен во САД отколку во Европа“, рече тој.

Според него, последен пат ваква инфлација имало пред четириесет години, во 80-тите години на минатиот век. Еврокомесарот истакна дека инфлацијата почна да се забрзува уште пред конфликтот во Украина.

„Пандемијата на коронавирус, забрзувањето на економското закрепнување, цените на енергијата, суровините и ретките метали – како резултат на овие фактори, трендот на инфлација беше силен дури и пред украинскиот конфликт“, рече Бретон.

„Инфлацијата е особено распространета во САД и е многу тешко да се контролира“, рече тој. „Еден начин да се ограничи е да се зголемат банкарските каматни стапки, а овој процес веќе се случува во САД“, рече Бретон.

Според францускиот портал „Статиста“, просечната годишна стапка на инфлација во светот веќе изнесува 7,4%. Но, во некои земји, стапката на инфлација може да биде значително повисока поради локални фактори. Според „Статиста“, вкупната стапка на инфлација во речиси 80 земји може да се движи од 5 до 10 отсто во текот на годината.

Рекордна инфлација во светот од почетокот на векот

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21...

Обединетите Нации (ОН) предупредија дека глобалните залихи на пченица паднаа на најниско ниво од 2008 година, бидејќи „залихите се погодени од појава што се случува еднаш во генерација“.

Светот има залихи на пченица само за уште 10 недели

Светот има залихи на пченица за уште само 10 недели, што е последица на руската инвазија...

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници,...

Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари.

Кризата со храна може да трае со години, вели шефот на ОН

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш предупреди дека недостигот...