Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Објавил: Весна Петровска | 18 јануари, 2020 10:30

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“ по кого беше распишана потерница вчера бил уапсен во тетово во Палма Мол во ресторан “Емпириум“, по што бил спроведен во тетовската полиција од каде бил спроведен бил спроведен во КПУ Идризово.

Вечер.мк неофицијално дознава дека лицето Р.И (34) е Рустеми Идриз, е еден од ограбувачите на Прокредит банка кој се случи во април 2009 година,

Тогаш од експозитурата на „Прокредит Банка“ беа украдени околу 50.000 евра, а за време на престрелките со „калашникови“, ранети беа тројца полицајци.

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Кривичниот суд во февруари 2010 година му изрече казна затвор од осум години на Флорим Малоку од Косово, првообвинет за грабежот на „Прокредит банка“ во центарот на Скопје. Иста казна добија и Идриз Рустеми и Авдиљ Тахири, на кои им се судеше во отсуство, додека Бислим Тахири за помагање заработи пет години затвор.

Флорим Малоку, кој во ноември 2017 година беше пуштен на слобода, преку неговиот профил на социјаланата мрежа „Фејсбук“, јавно му се заблагодари на македонскиот премиер, Зоран Заев, како и на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, како што пишува тој „лидер на Албанците во Македонија“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дај боже сите да бидеме како Зоран Заев и да бидеме сите флексибилни и да можеме да работиме – порача Јанчев.

Митко Јанчев: „Дај Боже да сме сите како Зоран Заев, државата ќе ни стане Швајцарија“

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, избран како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, на...

Ваквиот протест следува откако пред некој ден битолчанец беше брутално претепан со клоци и пендрек од страна на полициски службеник!

ВО ЖИВО: Протест против полициската бруталност во Битола

Граѓаните на Битола денеска излегоа на протест против полициската бруталност. Ваквиот...

Жителите на општината Сарај кои аплицираа за субвенции за набавка на клима инвертери во Град Скопје денеска имаат можност да ги предадат своите стари печки на дрва, нафта и други нееколошки енергенси, во дворот на средното училиште „Сарај“.

ЖИТЕЛИТЕ НА САРАЈ ГИ ПРЕДАВААТ СТАРИТЕ ПЕЧКИ НА ДРВА И НАФТА

Во општина Сарај денеска почна големата еколошка акција на Град Скопје и Владата за...

Мене, а верувам и повеќето граѓани ме интересира овој стручњак да каже кога во последните 8-10 години влегол во амбуланта или барем фатил слушалки?

Костадин: Дали членството на ВМРО знае дека против Вело Марковски се води постапка за тргување со наследство на државата

По повод изборот на д-р Вело Марковски во Ивршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, со коментар...