„Лаки Арамбаша" е уапсен за упадот во Собранието

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 јули, 2019 10:11

Уапсен Лаки Арамбаша – учесник во настаните на 27 април

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото курир.мк

Светозар Петровиќ, осуден на 18 месеци затвор за „лажно идентификување“, беше уапсен вчера околу  21:30 часот.

Полицијата го уапси Светозар Петровиќ, за „лажно идентификување“. Тој и е познат на полицијата по тоа што беше еден од членовите на протестите „За заедничка Македонија“ и еден од оние кои насилно упаднаа во Собранието на 27 април, пренесе Курир.

Полицијата го уапси Лаки Арамбаша за настаните во Собранието на 27 април фото прес24

Инаку Светозар е познат како „Лаки Арамбаша” под чие име долго време беше во бегство.

Полицијата вчера го лоцирала во куќа во скопската населба Кисела Вода, врз основа на оперативни информации. Лаки Арамбаша бил забележан во близина на општинската установа и поради извршната одлука веднаш бил испратен во затворот Идризово.

„Лаки Арамбаша” беше еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија”, а обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе обвинение за организирање на насилството во Собранието. Тој е познат како близок роднина на Тодор Петров, претседателот на македонскиот Светски конгрес.

Пријавен е и за говор на омраза на социјалните мрежи.

За потсетување упад во Собранието на Македонија познат и како „Крвавиот четврток“ е насилен инцидент кој се случи на 27 април 2017 година кога околу 300 лица од здружението „За заедничка Македонија“ упаднаа во Собранието на Република Македонија со цел да го спречат изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Македонија. И покрај упадот и насилството, Џафери беше избран за претседател на Собранието, а неговиот избор беше признат од САД, Европската Унија, како и од меѓународната заедница освен Русија. Два дена по настанот, полицијата приведе неколкумина учесници во нападот на Собранието. Помеѓу напаѓачите имаше и  вработени во полицијата и армијата, како и поранешни затвореници осудени за тешки кривични дела.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

СРАМОТА: По кадата пронајдена и вреќа со плочки на дното на Охридско езеро

Дека сами си го уништуваме културното наследство, и нашите скапоцености говори и оваа...

До овој момент, немам информации дека Фрики и Кики, високи функционери во власта и во владејачката партија, одлучиле да преземат политичка одговорност за својата блискост со главниот актер на аферата за милионскиот рекет и да понудат соработка со јавниот обвинител. Ако го сториле тоа, нека ми простат за неинформираноста. Ако, пак, се оглушиле на мојот апел, ќе повторам – нивното одбивање да го сторат тоа објективно ја отежнува и ја забавува истрагата.

Героски со нови детали за “Рекет”: Белким не поверувавте дека онаа ботоксирана несреќа е главниот фраер во случајов

Иако беше најавено дека денеска во најновата колумна на новинарот и сопственик на...

Груби вели дека тоа е работа всушност на Советот на обвинител. Ова е забелешка на Артан Груби за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Вилма Рускоска да ја замени специјалната обвинителка Катица Јанева.

Груби: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство

Артан Груби, пратеникот на ДУИ истакна дека не е работа на Собранието или Владата...

- Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со првоосомничениот и второосомничениот. Имаме директни јавни признанија од обвинителката Вилма Русковска дека Катица Јанева контактирала со првоосомничениот Боки 13 за конкретниот рекет и се уште никој не знае каде е Катица Јанева, а не пак да биде приведена и сослушана, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес-конференција.

Заев е главата на октоподот: Русковска, ЗАев и Спасовски свесно и даваат простор на Јанева

Потпаролот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој изјави дека Заев,...