Естрада и неговиот соработник Хуан Пабло Гонсалес Мајорга (50) треба да се појават денеска пред судијата

Објавил: admin@magazin | 18 април, 2019 10:18

Уапсен претседателски кандидат поради дрога и атентати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кандидатот за претседател на Гватемала Марио Амилкар Естрада Орелана (58) беше уапсен во Мајами, под сомнеж дека планирал да ги убие политичките ривали и да им дозволи на трговците со дрога да ги користат пристаништата и аеродромите во Гватемала.

Естрада и неговиот соработник Хуан Пабло Гонсалес Мајорга (50) треба да се појават денеска пред судијата.

Судијата Џефри Берман соопшти дека Естрада и Гонзалес планирале да побараат пари од нарко-картелот Синало за финансирање на кампањата на Естрада. За возврат, двајцата се обврзале да му помогнат на картелот во користење на пристаништата и аеродромите во Гватемала за извоз на кокаин во САД.

Според него, тие исто така планирале да организираат убиства на политичките ривали.

Тие беа откриени благодарение на заедничката истрага на американската агенција за борба против дрога (ДЕА) и гватемалската полиција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Заедно со него бил и клубскиот раководител кој пак добил четири прострелни рани од куршуми во пределот на ногата и рацете. Причините не се познати.

ВОЗНЕМИУВАЧКО ВИДЕО: Ликвидиран потпретседател на познат фудбалски клуб

Шокантна вест одекна во светот, убиен е потпретседателот на фудбалскиот клуб Блуминг....

Олимписките игри се сметаат за најистакнат светски спортски натпревар со повеќе од 200 земји учеснички.

Само Милано и Стокхолм ги поднесоа своите апликации за Олимписките игри во 2026 година

Шведската престолнина Стокхолм и Италијанскиот град Милано ги доставија своите апликации...

За тимот на Англичанецот Герет Саутгеит, сонот за финалето се распадна сега 52 години по триумфот на Вембли против Германија.

На Хрватските улици се слави, Хрватите можат да бидат горди на своите момчиња (ВИДЕО)

Краток осврт на клучните точки: Благодарение на касниот погодок на Марио Манџукиќ,...

Со зголемувањето на бројот на електрични автомобили, инфраструктурата за полнење исто така се подобрува: многу бензински пумпи и супермаркети сега нудат паркинг простори каде што можете бесплатно да го наполните електричниот автомобил. Ве запознаваме со најдобрите модели и откриваме колку далеку можете да ги возите со овие електрични автомобили.

Електрични автомобили со најдолг опсег: првите три врвни модели

Опсегот  на електричните  автомобили: информации на производителот наспроти реалноста Еве...