Според американската Ен-Би-Си, станува збор за 60-годишниот Ричард Барнет од државата Арканзас, кој бил уапсен во неговата матична земја под обвинение за насилен упад во зградата во Капитол и кражба на јавен имот.

Објавил: Мирко Бачиќ | 9 јануари, 2021 12:35

УАПСЕН ПРИВРЗАНИКОТ НА ТРАМП КОЈ СЕ СЛИКАШЕ СО НОЗЕТЕ НА МАСА: Обвинет за насилен упад и кражба на јавен имот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Демонстрант кој беше фотографиран со нозете на маса во канцеларијата на спикерот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, беше уапсен денес, соопштија полицајците.

Според американската Ен-Би-Си, станува збор за 60-годишниот Ричард Барнет од државата Арканзас, кој бил уапсен во неговата матична земја под обвинение за насилен упад во зградата во Капитол и кражба на јавен имот.

Фотографијата на која Барнет седи на масата на Нанси Пелоси предизвика бројни реакции на социјалните мрежи во време кога во зградата на Конгресот се случуваа историски немири.

Државниот правобранител на Западна Вирџинија, Делирк Еванс, кој сними и потоа избриша видео како се придружува кон толпата, исто така беше обвинет во врска со немирите во Капитол!

Покрената е и петиција за оставка од Еванс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени. Жителите пријавиле експлозии, јави ДПА.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи...

Приходите на компанијата што остварува добивка главно преку рекламирање, во вториот квартал на годинава опаднале на 28,8 милијарди долари, што е помалку за еден процент од 29,1 милијарди долари остварени за истиот период лани.

Пад на приходите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите...

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија...