Станува збор за една млада пациентка која го победи карциномот во текот на лекувањето на Детската клиника.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 септември, 2020 10:43

УБАВА ВЕСТ ОД ДЕТСКАТА КЛИНИКА: Малата Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото црно бело

Радосна вест објави денеска Министерот за здравско Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил. Имено министерот информираше за уште еден мал борец кој успеа да го победи карциномот.

Инаку на 19 ти септември, волонтери пуштија петстотини златни балони во чест на децата кои се лекуваат од рак. На настанот „Убаво е да си херој“ директорката на Клиниката за детски болести, Наташа Најдановска – Алулоска рече дека од 35 до 40 деца во Македонија годишно се дијагностицираат со малигни заболувања.Директорката вели дека 40 отсто до децата дијагностицирани со малигно заболување имаат леукози. (ФОТО СЛОБОДНА ЕВРОПА)

Станува збор за една млада пациентка која го победи карциномот во текот на лекувањето на Детската клиника.

„Една кротка убавица, покажа дека е лавица! Браво на храброста драга наша Бојана, те чекаме со уште поголеми животни успеси, ти можеш сѐ што сакаш само посакај!“, велат од Клиниката за детски болести.

Бојана е едно од оние деца на Детската Клиника кои успеаа да се изборат и да го победат карциномот.

„И посакувам секогаш да е насмеана, здрава, среќна. Благодарност до установата, која повторно ги враќа насмевките на нашите најмили и нивните родители!“, напиша министерот за здравство Венко Филипче.

Инаку секое детенце кое си заминува од Детската Клиника, победнички ѕвони на ѕвончето за да ја соопшти убавата вест.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од МВР најавуваат дека има засилени полициски контроли од страна на републичката полиција со цел почитување на мерките.

Комисијата за заразни болести предлага да се отворат два нови оддели во „8 Септември“

Комисијата за заразни болести предлага да се отворат два нови оддели во болницата...

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Филипче го внесува системот во хаос, бараме одговорност!

Во денешното соопштение Вмро-Дпмне обвинува дека бројката од 22 починати од ковид-19...

Очигледно за многу наши соседи во Скопје, митовите за комунистичкиот отпор се основа за нивниот „етнички идентитет“.

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Бугарскиот Европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук предложи сите плакети и споменици...