"Форбс“: Амазон не се „белите дробови“ на Земјата

Објавил: Узунов Бобан | 27 август, 2019 9:03

Угледниот “Форбс“ со статистика: Амазон не се „белите дробови“ на Земјата и пожарите не се застрашувачки !

Фото/Текст извор: ©магазин

Светската вознемиреност од пожарите во Амазон е непотребна, пожари таму секогаш имало, сечата на шумите е намалена и Амазон не е „бели дробови“ на Земјата, дознава бизнис изданието „Форбс“.

Во својот денешен извештај за пожарите базиран на експерти и новинари кои известуваат од теренот, изданието дознава дека Амазон при фотосинтеза навистина создава многу кислород, но дека истиот целосно го троши во процес на респирација, при оксидација на органски елементи во самата прашума.

-Некои луѓе отфрлаат со рака на митот за „белите дробови“. Но главната идеја е дека во моментов нема зголемување на пожарите во Бразил, коментира изданието.

„Форбс“ се повикува на алармирачките наслови на „Си-Ен-Ен“ или „Њујорк тајмс“, дека „Пожарот во Амазон урива рекорди“, додека водечките репортери пишуваат „Пожар без преседан во изминатите 20 илјади години“.

Сепак, статистиката укажува сосема друга слика, дознава изданието.

-Додека бројот на пожари во Бразил годинава навистина се зголемил за 80 отсто, споредбено со 2018 година, тој е само 7 отсто повисок отколку просечниот број на шумски пожари во изминатите 10 години, изјави Ден Непстед, водечки експерт за прашумата Амазон.

Еден од водечките бразилски новинари во областа на екологијата, Леонардо Кутињо, укажува дека за време на претседателот Лула и министерката за екологија, Марина Силва (2003-2008 година), во Бразил имало најмногу пожари.

-Но никој тогаш не беше обвинет дека тоа е ризично за Амазон, изјави Кутињо.

Според новинарот, зголемените 7 отсто се пожари на ниското и суво грмушесто растение и на запалените стебла сечени за зголемување на земјоделски обработливото земјиште. Сечата на шумата била намалена за 70 отсто од 2004 до 2012 година, иако малку се зголемила во меѓувреме “но дека тоа е само четвртина од максимумот во 2004“ година.

Форбс дознава дека многу познати политичари, актери и спортисти, како францускиот претседател Емануал Макрон, фудбалерот Роналдо, или пеачката Мадона, на социјалните мрежи објавиле фотографии во поддршка на гасењето на пожарите во Амазон, несвесни дека фотографиите се лажни.

Фотографиите не се всушност од пожари, а некои не се и од Амазон. Фотографијата што Роналдо ја сподели е од 2013 година, и е од јужен Бразил, далеку од прашумата, додека фотографиите што ги постирале Макрон и Леонардо Ди Каприо се стари 20 години.

Мадона постирала 30 години стара фотографија од пожари, а некои славни личности постирале фотографии од други места како Монтана, Индија или Шведска, дознафа Форбс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Никола Пановски е поранешен директор на Фондот за здравство. Според него можеби скопските општини Чаир, Аеродром и Сарај би требало да бидат ставени во целосен карантин!

Пановски: Која медицина е тоа да олабавуваш мерки кога бројот на случаи расте!

Вчера непосредно по целосно укинување на полицискиот час, Д-р Никола Пановски гостуваше...

Ковачки се осврна и на моментот со спорењето на Гоце Делчев, и вели дека тој е во срцето на секој Македонец , исто како што е Ататурк за Турците...

Ковачки: Промената на името на униформата на АРМ и неинтонирање на химната е поразително!

Вчера вечер, во гостувањето на ТВ Алфа, полковникот во АРМ, Драган Ковачки, зборува...

М.Р. (31) дека таа и нејзината мајка К.Р.(62) по претходна расправија биле физички нападнати од нејзиниот татко С.Р.(64) при што и биле нанесени телесни повреди.

ЧУЛЕВ: Уапсен таткото на Моника Ристеска кој брутално ја претепа својата ќерка!

Во однос на фотографиите објавени на социјалните мрежи на кои се гледа лице со повреди...