Баровите се полни, гостите пијат, јадат и пеат, а на едно видео можете дури и да ги видите како ја исфрлаат полицијата.

Објавил: Мирко Бачиќ | 16 јануари, 2021 19:51

УГОСТИТЕЛИТЕ ПОЛУДЕА ВО ИТАЛИЈА: Ја исфрлија полицијата надвор, играат и пеат во кафеаните

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иако Италија сè уште е под строги мерки против вирусот корона, рестораните и кафулињата ги отворија вратите, пркосејќи им на властите.

Баровите се полни, гостите пијат, јадат и пеат, а на едно видео можете дури и да ги видите како ја исфрлаат полицијата.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте ги продолжи мерките, кои предвидуваат полициски час од 22 до 5 часот наутро, до март, а патувањето меѓу регионите е забрането до 15 февруари.

Овие мерки, воведени во ноември, требаше да истечат оваа недела.

Во регионите со ознака „црвена“ или „портокалова“, рестораните можат да послужат храна само за носење.

Сопствениците на локалите не толерираат продолжување на мерките, па многумина се организираа на социјалните мрежи, а потоа во знак на протест ги отворија вратите во петокот.

Според снимките од еден ресторан во Милано, атмосферата била повеќе од весела. Се слушаше музика, а голем број луѓе седеа на маси, се разбира, без маски.

Поединци танцуваа и на масите во текот на вечерта.

Италија беше меѓу најтешко погодените земји кога станува збор за пандемијата на коронавирусите, со повеќе од 2,3 милиони случаи потврдени и 81 000 мртви.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...