Ова е прв закон во светот кој овозможува чипирање на одреден број делови на телото на човечката популација.

Објавил: admin@magazin | 13 април, 2019 17:49

УДАРНА ВЕСТ: Американскиот парламент го одобри чипирањето на луѓе со аутизам и Алцхајмерова болест!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Иако најпопуларните и највлијателните медиуми, години наназад тврдеа како чипирањето на луѓе е обична лага, на теоричарите пред два дена таа лага им постана горчлива вистина.

Американскиот парламент го прифати предлог законот за чипирање и следење на луѓе со аутизам, Алцхајмерова болест и слични пореметувања, но борците за Граѓанско право и уставна слобода, сметаат како овој закон ја отвори вратата за остварување регулатива за чипирање на се поголем број на луѓе во светот.

H.R. 4919 или закон „Кевин и Авонте„ е изгласан 8 февруари 2016 година во Претставничкиот дом на американскиот парламент без голема паника и интересирање на тамошните медиуми.

Ова е прв закон во светот кој овозможува чипирање на одреден број делови на телото на човечката популација. 

Но сепак основачите на HR 4919 сметаат дека тие ќе помогнат на лицата кои се заболени од Алцхајмер, аутизам и деменција и други слични пореметувања, па затоа сакаат да овозможат следење и пронаоѓање на лицата во случај на потреба.

Louie Gohmert е еден од ретките членови на американскиот парламент кои остро се противеше за донесувањето на закон за чипирање и следење на болни луѓе. 

Со споменатиот закон се дава овластување од државниот правобранител за издавање на посебни дозволи, со кои ќе се покрене програма за „лоцирање и следење„ со помош на различни видови микрочипови.

Иако овој програм повеќе се фокусира на деца и возрасни лица со одредени форми на ментални и вродени ментални инвалидитети, самиот закон не придонесува рестрикција за евентуално чипирање на други лица.

Државниот правобранител на имплементацијата на овој закон мора да соработува со социјалните служби, медицинските установи и неименувани организации кои ќе помогнат да се заживее програмот на електронско следење, со помош на микрочиповите или слични технологии, исто како на оние со кои се следат одредени криминалци.

Тие што го познаваат уставниот закон за граѓанска слобода, сметаат дека законот ја отвори „Пандорината кутија„ или е поттикнато оживување на „Тројанскиот коњ„, па на тој начин е овозможено остварување на реалноста која наликува на „Орвелова„ 1984.

Со спомнатиот закон се дава овластување од државниот правобранител за издавање на посебни дозволи со кои ќе се покрене програма за „лоцирање и следење„ со помош на различни видови микрочипови.

Поради лабавиот закон кој нема строги реакции, Министерството за правда ќе има исто така право да чипира луѓе за кои ги сомничи дека се ментално нестабилни, и на тој начин ќе може да ги лоцира и следи константно.

Тексашкиот републикански претставник во домот на американскиот парламент Louie Gohmert смета дека законот ХР 4919, е потполна катастрофа затоа што полицијата и Министерството за правда не се обучени за вакви дијагнози и дека нема да помине многу време со што ќе почнат да чипираат и лица со биполарно пореметување.

Тој смета дека би требало полицијата и останатите служби да можат без проблем да чипираат и лица кои имаат ОДД или „пореметување на опозицијата„ или точно луѓе кои не се согласуваат со моменталната ситуација на владејачката политика.

Тоа значи дека е створена можност да се чипираат сите луѓе во Америка, затоа што не постои ни едно лице кое во потполност се согласува со политиката на некоја држава.

Да потсетиме опозицијата пишуваше текст со име:

Луѓето овци се ментално здрави, а оние кои се сомневаат во ставовите на владејачката партија се ментално болни?

Кон крајот на 2013 година, излезе нова верзија на ДСМ-а (American Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) кои се користи глобално како литература во дијагностицирањето на ментални болести и синдроми. Во тоа издание за прв пат е опишано пореметувањето, кои стручно се именува како „oppositional defiant disorder“ или пореметување на опозицијата ООД, во кој релативно и со интересно име се крие опасност во секоја човечка слободна смисла.

Според нивното мислење „опозицијата„ е ментална болест на луѓе кои ги имаат следните симптоми:

. Непослушност

. Се сомневаат во намерата на власта

. Поставуваат прашања

. Имаат негативни ставови спрема друштвото

. Непријателски се насочени спрема органите на власта

Тие тврдат дека Gohmert има дефинитивно право во секоја смисла, затоа што можат да се видат млади лица во модерни трендови, на кои им се наметнува светската технологија.

Инаку законот за чипирање во Америка се обидува да се изгласа од 2004 година, но светските стручњаци до сега успееја во таа намера да одобрат само половина од тие идеи на медицински и сигурносни чипови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Иновации

Во Охрид ќе се одржи конференција по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии“.

Конференцијата по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии“ во Охрид

Конференцијата по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција...

Се надеваме дека овој саморегулаторен инструмент ќе ги мотивира онлајн медиумите да ги опфатат вредностите на професионалното и одговорното новинарство во својата работа“, рече Тунева.

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Советот за етика во медиумите ги објавија првите Насоки за етичко известување на онлајн медиумите во Македонија

Со цел да се подобрат професионалните стандарди на онлајн медиумите, Мисијата на ОБСЕ...

Автоматизираниот комплекс лоциран на земја сега спроведува до две илјади контролни сесии секој ден.

Русија развива систем за управување на илјадници сателити: Виртуелен супер компјутер ќе ја контролира и сервисира целата мрежа!

Холдингот „Руски вселенски системи“ објави дека во моментов работи на создавање...