Нови цени на горивата.

Објавил: Стојче Бушин | 17 февруари, 2020 12:27

УДАР ПО ЏЕБОТ НА ГРАЃАНИТЕ: Од полноќ нови цени на горивата

Фото/Текст извор: ©Магазин

Денеска напладне Регулаторна комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата, кои ќе важат од полноќ.

При последната промена минатата недела, бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) поевтини за половина денар, Еуросупер БС-98 за денар, а Екстра лесното масло за домаќинство 1,5 денари.

Новата цена на Еуросупер БС-95 изнесува 65,50 денари, а 67,50 денари на Еуросупер БС-98.  Литар дизел се продава за 57,50 денари, е екстра лесното масло за домаќинство по 46 денари за литар.

За 2,028 денари по килограм се намали цената на маузтот М-1 НЦ и килограм од тој енергенс чини 32,894 денари, објави пресс 24.

Намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 2,41 процент.

РКЕ ја утврдува новата цена на горивата врз основа на цената нанафтените деривати на светските пазари  и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Очекуваме дали и оваа недела ќе имаме намалување на цените.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Заклучно до 23 јуни веќе 60.000 картички беа во оптек и веќе се плаќа со платежните картички во маркетите, во продавниците, во угостителските објекти. Значи околу 11 милиони евра веќе беа на сметките на граѓаните до 23 јуни.

Ангеловска: Вкупниот износ од 28 милиони евра е легнат на сметките на банките

Министерката за финансии Нина Ангеловска во гостувањето во емисијата „Бизнис поенти“...

Просечната плата пред економската криза предизвикана од пандемијата, достигна над 27.000 денари.

ЗАЕВ: Платите во нашата држава значително пораснаа- ги зголемивме платите повеќе од ВМРО-ДПМНЕ!

Платите во нашата држава значително пораснаа. Минималната плата ја покачивме за 5.500...

Вкупните приходи пак се помали за 24%, но зголемената акциза и подобрата наплата на придонесите спасиле падот да биде помал од очекуваниот, задоволна е министерката за финансии Ангеловска.

Овој месец се потрошиле за 11% повеќе пари, така што дефицитот во моментов изнесува 307 милиони евра!

Наплатата на данокот на додадена вредност продолжува да паѓа. Во мај се собрале за...