Одлуката УЕФА ја објасни со тоа што е невозможно да се организира натпреварувањето во овој момент, како и дека е тешко за младите играчи да патуваат во други земји, поради моменталната состојба со вирусот корона.

Објавил: Перо Милчин | 7 октомври, 2020 16:28

УЕФА ОДЛУЧИ: Црвена Звезда годинава не игра во Европа!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Иако првичниот план беше српските младинци да ја започнат европската одисеја овој месец, УЕФА донесе одлука за преместување на младинската Лига на шампиони во март 2021 година.

Одлуката УЕФА ја објасни со тоа што е невозможно да се организира натпреварувањето во овој момент, како и дека е тешко за младите играчи да патуваат во други земји, поради моменталната состојба со вирусот корона.

Сето ова значи дека момчињата родени 2003 година, кои ќе бидат убедливо најмладиот тим во елитното јуниорско натпреварување, ќе настапат само во границите на Србија до крајот на полусезоната и дека ќе имаат повеќе време да се подготват за Европа. 

Во согласност со одлуката, форматот на натпреварувањето е променет, така што повеќе нема да има групни фази, но еден натпревар ќе се игра веднаш според системот на елиминација.

Засега, ситуацијата е таква што тимовите сепак ќе останат поделени на – помлади тимови чии сениори играат во Лигата на шампионите и освојувачи на младинските лиги, и дека ќе вкрстат само во шеснаесеттото финале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот на Европското првенство. Воедно, ги замоли да прослават со почитување на мерките.

Граѓаните почна да слават, Филипче ги повика да ги почитуваат мерките!

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот...

Македонските фанови трепереа заедно со нашите репрезентативци, држејќи среќа во своите домови и надевајќи се дека мечот ќе заврши што поскоро, по водечкиот погодок на нашиот најдобар фудбалер.

Фудбалска историја: Македонија е на Европско првенство!

Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев го постигна победничкиот погодок...

На сите учесници на турнирот им посакувам успех и добри резултати, со уверување дека оваа манифестација и во годините што се пред нас ќе ја оправдува својата целисходност и мотив, како што тоа досега беше случај, истакна Спасовски на отворањето!

Отворен Централниот меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители

Денеска повторно ја имам честа како министер за внатрешни работи да го прогласам за...

Македонската фудбалска репрезентација го победи Косово со 2:1 во полуфиналето на плеј-офот на Лигата на нации и дојде на чекор до својот прв пласман на европските првенства.

СИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: Македонските фудбалери во дуел со Грузија- вечерва од 20:45 на Националната арена “Тодор Проески”

Македонија 🇲🇰 вечерва од 20:45 на Националната арена “Тодор Проески” против Грузија...