Тој додал дека припадниците на РОСУ ги тепале оние кои не можеле да помбегнат, седум лица биле повредени.

Објавил: Весна Петровска | 28 мај, 2019 16:00

УЖАС:Пукање, упад во домовите и малтретирање деца и жени – исповед на повредените од Зубен Поток

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Раденко Миловановиќ од Зубин Поток, повреден во денешните напади, вели дека припадниците на единицата РОСУ пукале во нив, и им упаднале во домовите и ги малтретирале жените и децата.

Трчаа и пукаа во мене, скокнав од три-четири метри и ја повредив ногата, тој дојде до мене и продолжи да пука, беа маскирани, имаа фантомки и беа со полна воена опрема, рекол Миловановиќ кој заедно со повредените е згрижен во Клиничкиот центар во Косовоска Миторвица. Едноставно воена состојба… се уништија. Ние бевме со голи раце, никој не пукаше врз нив, како поставувавме барикади за да не можат да пројдат, тие се рушеа и палеа. Влагаа во куќите и малтретираа жени и деца.

Тој додал дека припадниците на РОСУ ги тепале оние кои не можеле да помбегнат, седум лица биле повредени.
Дојдоа од магистралниот пат до куќите и почнаа со пукање. Тој дојде мене да ме убие, рекол Миловановиќ.

Миловановиќ за време на нападот од страна на единицата РОСУ се здобил со повреда на десната потколеница, а Јаничевиќ отворена повреда на левата потколеница.

Началникот на Ортопедија во Косовската Митровца, Драгиша Миловиќ рекол дека двата пациенти имаат повреди на долниот екстремитет, и дека извршена им е операција и моментално се надвор од животна опасност.
– Се очекува во текот на денот да се направат уште неколку прегледи и анализи, но за сега нивното здравје е задоволително, истакнал докторот.
Повредените ги посетил претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, кој изјавил дека се обидува да дознае каде се наоѓаат 7 граѓани од Зубен поток кои се бртуално претепани и одведени во непознат правец.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...

Тој потенцираше дека пренесувањето на вирусот се должи на директен контакт, што значи дека  однесувањето на граѓаните довело до тоа.

ДОБАР СОВЕТ ОД ДОКТОР КОН: Секој кого ќе го сретнете, сметајте го за заразен!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека активноста на коронавирусот се зголемува и...

Според последните податоци, од вкупниот број тестирани во Србија во последните 24 часа, повеќе од 80 проценти од заразените се од Белград.

ВУЧИЌ ВЕЧЕРВА ЌЕ ГИ СООПШТИ НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Можно е потполно затворање на Белград!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по препорака на Кризниот штаб за справување...