Ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Објавил: Сара Фемина | 12 октомври, 2019 9:27

УЖИВАЈТЕ ВО ТОПЛОТО ВРЕМЕ ЗА ВИКЕНДОТ: ОВА СЕ ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Денеска времето во Република Македонија ќе биде претежно сончево, со темпратури до 26 степени.

Метеоролозите за денеска најавуваат сончево и топло време со температури до 26 степени..

Ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Сончево ќе биде и во главниот град каде дневната температура ќе достигне до 25 степени.

И за утре временската прогноза е претежно сончево со слаб јужен ветер и пивисоки дневни температури: Скопје 26, Маврово 20, Охрид 23, Битола 25, Кавадарци 27, Крива Паланка 24, Берово 22, Дојран 28.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Според направените моментални анализи зимата 2019/2020 во нашиот дел од Европскиот Континент ќе биде во границите на просекот со просечни или типични температури на воздухот за тој дел од годината с

ДЕТАЛНА МЕТЕО АНАЛИЗА ЗА ЗИМА 2019/2020: Врнежи од снег и снежна бајка во зимскиот период!

Со оглед на тоа дека десетиот месец од годината полека поминува а за дестина дена навлегуваме...

Највисоката температура во октомври годинава е измерена во Гевгелија од 32,6 степени, додека максималната измерена досега на ова мерно место е 35,4 степени. Максимално измерените темпратури во периодот од 1951 до 2018 година за октомври се 34,5 степени во Демир Капија, Штип 34,1, Скопје 33,6, Струмица 32,2, Прилеп 32,3, Битола 31,8, Крива Паланка 31,3, Охрид 28,9, Берово 31,5, Маврово 27,3 и Лазарополе 27,4 Целзиусови степени.

УХМР најавува екстремно топло време – еве што не очекува до крајот на октомври

Екстремно топло со потпросечни врнежи се карактеризира времето во втората половина...

В сабота и в недела не’ очекува сончев и топол викенд со максимални температури до 28 степени в сабота и до 29 степени в недела. Топлото и сончево време ќе продолжи и в понеделник, кога повторно се очекува максимална температура, невообичаена за вората половина на октомври, од 30 степени.

Времето денеска – до максимални 30 степени

Времето денеска, според УХМР, ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец....