Пад

Објавил: Калина Мартинска | 13 мај, 2024 16:13

УКИМ рангиран на 1.990 место од 2.000 најдобри универзитети во светот

Фото/Текст извор: ©kanal5.mk

УКИМ го делат само 10 места од последното на најдобри 2000 универзитети во светот според последната ранг листа на Центарот за рангирање на светски универзитети кои најпрестижниот универзитет во земјава го позиционираа на „опашката“, односно на 1990 место.

Државниот универзитет Св. Кирил и Методиј пет години е во слободен пад на листите, спуштајќи се 174 места подоле или само годинава паднал за 26 места. Поразителната состојба е очекувана според професорот и социолог Илија Ацевски кој укажува на децениски проблем на универзитетот кој се повеќе создава некомпетентни кадри…

УКИМ е универзитет на кој што многу малку се учи, многу малку се истражува, многу малку се применува наука, а тоа значи дека неквалитетните студии на УКИМ се до тој степен доведени, се разбира не на сите групи, да практично велам, УКИМ произведува не квалитетен и некомпетентен кадар, од кој многу малку можат да се снајдат да го работат она за што се образувале,- – Илија Ацевски – Универзитетски професор.

Реформи нема да помогнат, вели ацевски, туку формирање на комисија која ќе оцени колку професорите го подготвиле студентот, бидејќи некои од нив предаваат и повеќе од 20 часа неделно

Единствениот излез или пат од УКИМ е, едноставно е да се формира една валидна комисија која ќе ги вреднува резултатите од дипломираните студенти. Тоа ќе ги даде за многу брзо време тие резултати, а тоа значи, оние кои што ќе произведуваат неквалитетни кадри треба да им се укаже, да се затворат(катедрите), друго решение за УКИМ не постои. Едноставно, како може професор да има 25 часа неделно, може ли професор да има 25 предмети?- – Илија Ацевски – Универзитетски професор.

Што се однесува до универзитетите во соседството, Србија има четири на ранг листата, од кој Белградскиот е најдобро рангиран на 376 позиција. Бугарија има два рангирани универзитети, додека пак Грција 12. Од Хрватска на листата се најдоа 4 високообразовни инситуции.

Како и изминатите години, годинава на листата немаше место за универзитетите од Црна Гора, БиХ, Албанија и Косово..

Пиететот најдобар светски универзитет годинава го однесе Харвард, а по него следуваат МИТ и Стенфорд исто така од САД, а веднаш зад нив се британските Оксфорд и Кембриџ.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Образование

„Основците добиваат нови учебници и помошни наставни материјали, значително е модернизирана настава во средното образование, со многу нови дуални паралелки и компании партнери на училиштата“, вели Јетон Шаќири, министер за образование.

Сите предмети во една книга – учебната година почна, учебници нема

Вака изгледа привремениот „учебник“ за петто одделение. Четири во едно,  македонски...

„Со оваа одлука се утврдува дека бројот на наставните денови во тековната учебна година во средните училишта изнесува 146 наставни денови, односно дека нема продолжување на учебната година“, велат од Владата.

Нема продолжување на учебната година

Владата на Република Македонија на денешната редовна 44 седница ја донесе Одлуката...

Согласно овие предлози, Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки, освен задолжително носење заштитни маски во здравтсвените установи, аптеките и во установите за згрижување на возрасни лица и лица со попреченост.

Се укинуваат КОВИД-19 протоколите во предучулишните установи!

МТСП: Се укинуваат КОВИД-19 протоколите во предучулишните установи! Владата на Република...

МОН потсетува дека во периодот од 20ти до 30ти, односно 31ви во секој месец е отворена можноста за аплицирање за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк за сите оние студенти кои претходно не ги исполнувале условите, или од било какви причини не аплицирале.

Извршена е исплата на средства за субвенциониран студентски оброк на над 28 илјади корисници на ова право

Извршена е исплата на средства за субвенциониран студентски оброк на над 28 илјади...