Проста и проширена репродукција на секој правен поредок се врши во образованието, каква едукација ќе добијат учениците таму, такви односи ќе репродуцираат во општеството!

Објавил: Мирко Бачиќ | 17 декември, 2020 13:06

УКИНУВАЊЕТО НА ИСТОРИЈАТА Е ЗЛОСТОРСТВО ПРОТИВ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

– Светскиот Македонски Конгрес (СМК) потсетува дека народ без минато нема своја иднина и затоа ја отфрла најавата на марионетската влада за укинување на предметот историја поради реформи на образованието по финскиот модел.

Проста и проширена репродукција на секој правен поредок се врши во образованието, каква едукација ќе добијат учениците таму, такви односи ќе репродуцираат во општеството!

СМК ја оценува за скандалозна најавата на министерството за образование за укинување на предметот историја во време кога марионетската влада со Договорот Заев-Борисов и Спогодбата Димитров-Коѕиас ја продаде македонската историја на Грција и Бугарија.

СМК повикува на мобилизација на науката и општеството во отпорот против марионетската влада, водена од други и туѓи интереси, поради трајни последици од бришењето на историјата од колективната меморија на Македонскиот народ, со цел демонтажа на државноста на Македонија!

СМК смета дека укинувањето на историјата е злосторство против Македонскиот народ и тоа треба да се спречи!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според законот, производителите на пластични кеси и понатаму можат да продолжат со работа, но со почитување на пропишаниот стандард за биоразградливост.

Новиот правилник за стандардите за биоразградливост е донесен и се очекува неговото објавување во наредниот број на Службен весник на Република Северна Македонија. До неговото стапување на сила важи постојниот Правилник.

Нема веќе бесплатни пластични кеси, ги укина владата

Владата денеска соопшти дека од 1 декември 2021 година (среда) стапува на сила обврската...

Сопственикот на „Беса транс“ бил втор возач во еден од автобусите, а во разговор со Русковска бил дециден дека во автобусот немало резервни канти со гориво како и пиротехнички средства. Врз основа на информациите од бугарските колеги таа како неточни ги опишува и шпекулациите дека во автобусот имало и материјали за изработка на хероин

Русковска за „Топ тема“: Пожарот во автобусот започнал во багажниот простор над резервоарот

Сопственикот на „Беса транс“ бил втор возач во еден од автобусите, а во разговор со...

Хаџиу ја отфрлил можноста некои од патниците да внесувале запаливи материи. Тој потврди дека и тој и неговото семејство биле дел од патувањето, но патувале со други автобуси. Неговите деца биле во последниот автобус.

СОПСТВЕНИКОТ НА „БЕСА ТРАНС“ ХАЏИУ ЗА БНТ: ВО АВТОБУСОТ НЕМАШЕ ЗАПАЛИВИ МАТЕРИИ, ТУБИТЕ БЕА СО ВОДА

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу во интервју за БНТ вели дека автобусот пред...