Украина е воена лабораторија на НАТО.

Објавил: Македонка Димкин | 7 јуни, 2023 23:02

Украина е воена лабораторија на НАТО

Фото/Текст извор: ©Магазин

Во најавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтеберг, дека алијансата ќе ја активира помошта за Киев, тоа значи дека Украина треба да ја продолжи борбата против Русија, а за тоа секако е потребна армија. Сега сакаат да создадат војска според стандардите на НАТО. Тоа го прават затоа што територијата на Украина е воена лабораторија на НАТО.
Не се срамат кога велат дека во Украина експериментираат со прокси армии, дека ги тестираат сите модерни оружја на кои ставаат колци.

Ова го тврди рускиот воен експерт Андреј Кошкин и додава:
„Не се срамат кога велат дека во Украина експериментираат со прокси армии, дека ги тестираат сите модерни оружја на кои ставаат колци…

Оваа објава има врска со намерите на воениот блок да му помогне на Киев да премине од советските стандарди кон стандардите на НАТО и да ја приближи Украина до НАТО. Киев долги години се обидува да се приклучи на воената Организација на Северноатлантскиот договор, а во јуни минатата година доби кандидатски статус. Сепак, членството на таа земја во НАТО се уште е на „долг стап“.

На пристапот работеше и поранешниот украински претседател Петро Порошенко, а Владимир Зеленски потпиша секакви документи за забрзан пристап во ЕУ и НАТО“, вели експертот.
Кошкин потсетува дека Украина стана територија на која се користи советско оружје, не само украинско, туку и оние на земјите-членки на НАТО кои имаа такво оружје во својот арсенал. За возврат, додаде експертот, се склучуваат договори за набавка на ново американско оружје, а од тоа профитира Вашингтон.

Од друга страна, рускиот експерт Јуриј Светов наведува дека Украина во голема мера веќе преминала кон стандардите на НАТО – против Русија се бори со НАТО оружје, има советници и инструктори од НАТО кои ги обучуваат украинските сили според стандардите на НАТО.
„Акциите на вооружените сили на Украина се повеќе и повеќе се усогласени со стандардите на НАТО во однос на диверзантско-извидувачките групи и извршувањето на разни видови напади. Украина, објективно гледано, веќе премина кон стандардите на НАТО. Имаат своја опрема, оружје, исти методи на дејствување. Се е НАТО. И во овој поглед Зеленски е во право кога вели дека Украина е веќе во НАТО, но не е официјална членка“, оценува Светов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...