Употребата на која било вакцина досега не е одобрена во таа земја, а властите претходно изјавија дека Киев нема да одобрува или користи руски вакцини.

Објавил: Перо Милчин | 29 јануари, 2021 20:54

УКРАИНА ЗАБРАНИ РУСКИ ВАКЦИНИ: Тие се жалат на доцнења во испораката

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес украинскиот парламент усвои закон чија цел е да се забрза одобрувањето на вакцините против коронавирусот, но со кои се забранува вакцини да се произведуваат во Русија.

Употребата на која било вакцина досега не е одобрена во таа земја, а властите претходно изјавија дека Киев нема да одобрува или користи руски вакцини.

“Една политичка опција создаде хистерија околу регистрацијата на руската вакцина. Веднаш можам да кажам дека никој нема да ја регистрира руската вакцина во оваа земја”, рече украинскиот министер за здравство Максим Степанов во телевизиско обраќање.

Минатиот месец, украинскиот претседател Владимир Зеленски ги обвини богатите западни земји кои резервирале големи количини на дози на вакцини Фајзер и Moderna за одложување на испораките во Украина.

„Најбогатите луѓе се приближија кон првите редови за вакцини“, рече тогаш Зеленски.

Украина досега обезбеди осум милиони дози преку програмата Ковакс на Обединетите нации и очекува да обезбеди уште пет милиони дози од кинеската вакцина, откако ќе биде одобрена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...