Одобрението за вакцини против ковид-19 кои беа развиени или произведени во агресорската земја е забрането“, стои во одлуката на украинската влада, објавена синоќа.

Објавил: Перо Милчин | 11 февруари, 2021 14:56

УКРАИНА ОФИЦИЈАЛНО ЈА ЗАБРАНИ РУСКА ВАКЦИНА: Лиценцата запре

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Украинската влада забрани лиценцирање на вакцини за коронавирус развиени или произведени во Русија.

Одобрението за вакцини против ковид-19 кои беа развиени или произведени во агресорската земја е забрането“, стои во одлуката на украинската влада, објавена синоќа.

Украина официјално ја прогласи Русија за „земја агресор“ по анексијата на Крим во 2014 година и почетокот на војната со проруските сепаратисти на истокот од земјата.

На 1 февруари, проруските бунтовници објавија почеток на вакцинирање Спутник V на териториите што ги контролираат.

Украинската влада има проблеми со набавка на вакцини против вирусот корона и ги очекува првите вакцини во наредните недели во рамките на програмата ООВ „Ковакс“, што треба да обезбеди вкупно осум милиони вакцини. Киев смета на 12 милиони вакцини од Астразенека и Новавакс и планира да купи 1,9 до пет милиони кинески вакцини доколку се ефективни најмалку 70 проценти.

Во Украина, која има 40 милиони жители, досега се регистрирани 1,2 милиони позитивни на коронавируси, додека 24 000 починаа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...