Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Објавил: Мате Парлоф | 15 ноември, 2022 6:42

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот Херсон и значителен дел од регионот на Миколаев е практично уништена, a тоа е една од последиците на беспомошниот страв на окупаторите пред нивното бегство, велат од „Укренерго“!

Украинскиот национален оператор „Укренерго“  објави дека Русија ја уништила клучна електрана во Херсон пред да ги повлече војниците од градот и десниот брег на Днепар минатата недела.

„Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот Херсон и значителен дел од регионот на Миколаев беше практично уништена“, напиша на Фејсбук претседателот на „Укренерго“, Володимир Кудрицки.

Тој додаде дека тоа е една од последиците на беспомошниот страв на окупаторите пред нивното бегство.

„Ние правиме се од себе за да обезбедиме луѓето да имаат струја. Поголемиот дел од ослободената област Херсон е без електрична енергија од 6 ноември. Правиме се од себе да ги снабдиме луѓето со електрична енергија што е можно поскоро“, рече Кудрицки.

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски...

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...