“Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!
Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.

Објавил: admin@magazin | 15 мај, 2022 8:56

Украина ќе биде домаќин на Евровизија, ќе се одржи во Мариупол, порача Зеленски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија се огласи на социјалните мрежи и најави дека наредна година манифестацијата ќе се одржи во ослободениот Мариупол.

“Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!
Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.
Ќе дадеме се од себе да бидеме домаќини на учесниците и гостите на Евровизија во украински Мариупол.
Ослободен, мирен, повторно изграден”, напиша Зеленски на Фејсбук.

Тој се заблагодари за целата поддршка, за земјата и за украинскиот претставник Калуш.

Српската претставничка Констракта заврши на петтото место и доби награда за најдобар настап.

Македонските гледачи не ѝ дадоа ниту еден поен на Украина, а 12 – те поени ѝ беа доделени на Шпанија, 10 на Србија.

Според гласовите од националните жири комисии, најмногу поени доби Обединетото Кралство -283, потоа следуваа Шведска – 258 и Шпанија – 231 поен, сепак одлучувачки беа поените од страна на гледачите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.