Големи експлозии на Крим и во Саратов, соборени 11 украински дронови

Објавил: Македонка Димкин | 15 септември, 2023 9:04

Украинците добиле задача да ја провоцираат Русија

Фото/Текст извор: ©Telegram

На Крим се случи голема експлозија, а на видеото кое се шири на социјалните мрежи се гледа голем пламен во ноќта.

Голема експлозија се случи и во рускиот град Саратов на илјада километри од украинската граница, каде се наоѓа воздухопловната база Енгелс.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека 11 украински беспилотни летала биле уништени над Крим. Оттаму додадоа дека се уништени и пет украински морски беспилотни летала кои нападнале брод на руската морнарица во Црното Море.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претседателот Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање вети дека Украина на крајот ќе ги врати градовите што ги изгуби од почетокот на сеопфатната инвазија на Русија на 24 февруари.

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26...

Оние кои пристигаат најчесто се жени, деца или стари лица, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски забрани мажи на возраст од 18 до 60 години да ја напуштат земјата.

Повеќе од половина милион бегалци ја напуштиле Украина

Преку 500.000 луѓе ја напуштија Украина по почетокот на воената инвазија на Русија која...