Според Ријад, нејзината квота би се намалила за 3 милиони барели, а Обединетите Арапски Емирати, Ирак и Русија треба да го намалат производството за 1,5 милиони.

Објавил: Перо Милчин | 7 април, 2020 17:50

Ултиматум за Владимир Путин: Додека продолжува војната за нафта помеѓу Русија и Ријад, Путин издаде посебна наредба!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Logično Foto: EPA магазин

Два дена пред состанокот на групата ОПЕК и сите други земји што произведуваат и извезуваат нафта, предвидено да се стави крај на „нафтената војна“ меѓу Саудиска Арабија, Америка и Русија, Ријад испрати ултиматум до Москва.

Саудијците бараа Русија да отстрани 1,5 милиони барели на ден само од пазарот, пренесува „Блумберг“, повикувајќи се на извори.

Во исто време, двете земји ја потврдуваат потребата да се намали глобалното производство за 10 милиони барели на ден, но не можат да одлучат како да го дистрибуираат на учесниците на глобалниот пазар на нафта.

Според Ријад, нејзината квота би се намалила за 3 милиони барели, а Обединетите Арапски Емирати, Ирак и Русија треба да го намалат производството за 1,5 милиони.

САД одбија да преговараат со Русија и Саудиска Арабија за намалување на производството на нафта, повикувајќи ги Москва и Ријад да се договорат за меѓусебен договор и двојно да го намалат производството за 10 до 15 милиони барели, што би ги зголемило цените на нафтата и ќе остави удел на пазарот за американските извозници.

Сепак, Ријад бара намалување на сегашното ниво, односно откако земјите нагло го зголемија производството, а не од нивото на ОПЕК + како што бара Русија. Кој би се откажал од производството на другите 2,5 милиони барели на ден не е наведено.

Трамп отфрла каков било договор што би го намалил американското производство и го прави договорот условен од воведување тарифи на руската и саудиската нафта.
Што се однесува до саудискиот ултиматум, на пример, Саудиска Арабија го зголеми производството од 9,8 милиони барели на 12,3 милиони. Ова значи дека намалувањето од понудените 3 милиони барели во однос на март всушност ќе биде само 0,5 милиони барели. Во Обединетите Арапски Емирати производството се зголеми за еден милион барели и во Ирак за 200.000 барели на ден.

Русија не го зголеми производството во април, одржувајќи го на 11,2 милиони, како што е предвидено со договорот, кој истече на 31 март, бидејќи Москва инсистира на примена на квоти во просечен обем за четвртина.
Утрово, цените на нафтата пораснаа во надеж дека ќе постигнат нов договор за ОПЕК +.

САД одбија да преговараат со Русија и Саудиска Арабија за намалување на производството на нафта, повикувајќи ги Москва и Ријад да се договорат за меѓусебен договор и двојно да го намалат производството за 10 до 15 милиони барели, што би ги зголемило цените на нафтата и ќе остави удел на пазарот за американските извозници.
Во исто време, американскиот претседател Доналд Трамп не ја исклучи можноста за наметнување нафтени давачки на Русија и Саудиска Арабија. Последователно, експертите предвидуваат нов пад на цената на нафтата, пред се поради неподготвеноста на сопствениците на американските нафтени компании да го намалат производството.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...