Тој од овошјето, односно од уметничкото дело кое неодамна е продадено, направил последна вечера. Уметничкото дело Маурисија Кателина (банана залепена со трака на ѕид) ја извадил и ја изел, а сето ова го фатила камерата.

Објавил: Валерија Петрова | 8 декември, 2019 17:50

УМЕТНИК ЗАЛЕПИ БАНАНА НА ЅИД И ЈА ПРОДАДЕ ЗА 120.000 ДОЛАРИ: Потоа негов колега ја ИЗЕДЕ – реагираше и обезбедувањето!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Давид Датун, уметник и професор од Њујорк изеде банана од 120 илјади долари на саемот за уметници Арт Басел во една галерија во Мајами.

Тој од овошјето, односно од уметничкото дело кое неодамна е продадено, направил последна вечера. Уметничкото дело Маурисија Кателина (банана залепена со трака на ѕид) ја извадил и ја изел, а сето ова го фатила камерата.

Бананата е купена во супермаркет во Мајами и залепена со парче сив селојтеп трака.

Основачот на галеријата Емануел Пертин рекол за CNN дека бананата е симбол на глобалната трговија, како и дека често се користи за потреба на хумор.

– Беше слатка, рекол Датун за Њујорк пост. На прашањето дали била подобра од обична банана тој рекол: „Нормално. Можам да ја изедам бананата и концептот на бананата бидејќи јас сум уметник, а не обичен човек, додал намиѓнувајќи.

Датун продолжил да се шали и рекол: „Еден уметник јаде друг уметник. Забавно е “. Овој перформанс го нарече „Гладен уметник“.

Управата на галеријата тврди дека уметничкото дело и понатаму живее.

– Не ја уништи работата, рекол ПР на галеријата Лусијан Терас за Миами Хералд додавајќи дека бананата е идеја. Туку и дека нормално и ќе ја заменат, а колекционерот и онака купува сертификат на автентичност, пренесува Фокс њуз.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

-Да имавме некои одредени проблеми и затоа сметавме дека најдобро решение е разделбата. Немам друго момче, вели таа.

И годи на Ирена Спасовска разделбата со Орце – таа објави ЖЕШКА фотка

Фолк пејачката Ирена Спасовска и нејзиниот долгогодишен партнер, новинарот Орце Гелевски...

Во остриот вовед на „Globe and Mail“ велат дека планот на кралскиот пар да се пресели во земјата на јаворскиот сируп и хокејот можат да кршат закони кои си ги почитува некогашната држава, со кои Британците управуваат, подалеку од монархијата.

КАКОВ ШАМАР ЗА ХАРИ И МЕГАН! Угледниот канадски весник остро напиша: НЕ СТЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ ВО НАШАТА ЗЕМЈА!

Најголемите канадски весници велат дека прицот Хари и Меган Меркл не се добредојдени...

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов исто како и премиерот Оливер Спасовски, Мила Царовска и Радмила Шекеринска, одговори на 30 секојдневни прашања.

КОСТАДИНОВ: Да не бев политичар ќе бев пилот

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов одговори на 30 секојдневни прашања. Портпаролот...

Доколку сакате да го видите Мицкоски во едно поинакво светло, следете го Еден на Еден, во недела, на 19-ти јануари во 18:30 на ТВ „Канал 5“ со Жаре Димитровски.

Мицкоски во поинакво светло: Видно расположен игра фудбалче, погодува песни и вели„We will rock You“!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе биде гостин во едно од најгледаните македонси...