Трговија на мало ќе треба да платат вкупно 106 милиони долари нов данок, а банките ќе имаат 162 милиони.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 април, 2020 12:49

Унгарија дополнително ќе зема порез од банки и трговските ланци!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Унгарската влада соопшти дека воведува нов данок на мултинационални трговски ланци и банките за зголемување на приходите на државниот буџет за борба против коронарна пандемија на вирусот.

Трговските ланци ќе треба да платат вкупно 106 милиони долари нов данок, а банките ќе платат 162 милиони.

Унгарската влада соопшти дека воведува нов данок на мултинационални трговски ланци и банките за зголемување на приходите на државниот буџет за борба против коронарна пандемија на вирусот.

Данокот на општинско возило од 100 милиони американски долари, кој инаку е платен, ќе биде пренасочен во централниот буџет заради здравствени потреби.

Политичките партии ќе добијат половина од парите од државниот буџет од вообичаеното, заштедувајќи 3,5 милиони долари.
Вработените во здравството ќе добијат бонус од околу 1.500 долари секој на почетокот на летото.

Мерките за помош на економијата, проценети на околу 20 од БДП на Унгарија, ќе бидат објавени на почетокот на следната недела.
Во Унгарија 678 лица биле заразени со вирусот, а 32 починале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да...

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата...

Земјата повторно се движи, на внимателно и уредно, следејќи ги индикациите на владата, изјави Конте, објави Си-Ен-Ен.

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДИ: Во наредните месеци ќе биде многу тешко!

Следните неколку месеци ќе бидат многу тешки, но ќе сториме се што можеме за да им помогнеме...