Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен во текот на денот рече дека снабдувањето со сурова нафта од Русија ќе биде забрането во рок од шест месеци, а проиводите од рафинерија до крајот на годината.

Објавил: Едмонд Бекири | 5 мај, 2022 7:01

Унгарија најави вето на европското ембарго на увоз на руска нафта

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската Унија (ЕУ) за забрана за увоз на руска нафта во наредните шест месеци“, рече унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Тој наведе дека снабдувањето на Унгарија со енергија ќе биде „целосно уништено“ со ембаргото на ЕУ за руските енергенси за кое рече дека на „Унгарија би ѝ оневозможило добивање на нафта што е неопходна за функционирање на унгарското стопанство“.

Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен рече дека снабдувањето со сурова нафта од Русија ќе биде забрането во рок од шест месеци, а проиводите од рафинерија до крајот на годината.

Таа повика на поголема флексибилност за Словачка и за Унгарија.

Унгарија и Словачка ќе можат да продолжат да купуваат руска сурова нафта до крајот на 2023 година согласно постоечките договори, тврди извор од Европската Унија за британски медиуми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Анализа

Повеќето од болестите на таа листа ни се веќе познати – ебола, САРС, Зика и слично – но последната болест на тој список има застрашувачко име „Болест Х“!

Што е мистериозна „Болест Х“? СЗО тврди дека ќе ја предизвика уште посмртоносна пандемија

Светската здравствена организација (СЗО)состави листа на „приоритетни болести“ кои...

Од прегласна музика и голема изложеност на премногу бучна музика во кафиќите и дискотеките,младите се во голема веројатност дека можат да го изгубат својот слух.

Милијарда тинејџери во светот се во опасност да го загубат слухот поради гласна музика

Младите сакаат многу да слушаат гласна, па дури и прегласна музика и поради тоа околу...

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 0,2 отсто, на 104,69 поени.

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата...

Неизвршената група пресуди од страна на Бугарија повторно се најдоа на дневниот ред на Комитетот на министрите на Советот на Европа, по втор пат за една година и повторно констатацијата е иста – пресудите не се извршени.

Комитет на министри на СЕ: Бугарија да дозволи регистрација на здруженија на македонското малцинство

Бугарија повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженија кои имаат за цел „признавање...