Со прогласување на кризната состојба државата ке може да ги искористи и приватните субјекти и нивните капацитети за справување со алрамантната ситуација со пожарите во земјава

Објавил: Владо Марин | 4 август, 2021 21:50

Управувачкиот комитет побара кризна состојба во следните 30 дена

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Безбедносните институции во земјава поради ситуацијата со пожарите сепак  предлагаат прогласување на кризна состојба на целатат теритпорија во времетрање од триесет дена.

Ова било одличено на денешната седница на управувачкиот  комитет составен од директорите од полето на безбедноста , заменик началникот на генералштабот на Армијата и советникот за национална безбедност од кабинетот на престедателот.  Проценката на управувачкиот комитет се темели врз зголемениот обем на огнената стихија како и зголемениот ризик за граганите.

Со прогласување на кризната состојба државата ке може да ги искористи и приватните субјекти и нивните капацитети за справување со  алрамантната ситуација со пожарите во земјава!

Во овој момент  вп земјава се активни 10 пожари од кои неколку се исклучително сериозни, а другите се од средна категорија. За предлогот утре треба да се одлучува на владина седница.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

-Сите знаеме дека државата не градеше со одобрение за градба на статики, како што се градат сите болници.

Заев: Болницата во Тетово беше без дозвола за градба, и што сега, да се посипеме со бензин и ние да се самозапалиме?

На новинарските прашања за начинот на изградба на модуларната болница во Тетово премиерот...