Оваа година во Штип поради инцидентот помеѓу двајцата верници попот реши крстот да остане во црквата и секој верник ќе има можност да го бакне за здравје.

Објавил: Весна Петровска | 21 јануари, 2020 21:51

УРНЕБЕСНО НА ВОДИЦИ: Еве што фати момчето наместо крстот во Струмица

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Скандалозни случувања и на празникот Богојавление – Водици. Во неделата секаде ширум Македонија се одржуваше верската манифестација Водици – верниците скокат во водите по светиот крст за здравје, среќа.

Оваа година во Штип поради инцидентот помеѓу двајцата верници попот реши крстот да остане во црквата и секој верник да има можност да го бакне за здравје.

Селото кое се наоѓа на патот Струмица – Радовиш, односно помеѓу Општина Радовиш и Општина Василево, го има хитот број еден за Водици оваа година.

Млади момчиња се фрлија по крстот во ова село, а најпрво едно од момчињата го фати босилокот, но во водата не беше сигурен што е, па гордо го крена, верувајќи дека станува збор за крстот.

Но, набрзо потоа сфаќа дека се радува на босилекот, по што заедно со останатите момчиња излегоа од водата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Моја Рина, Македонија е наше дома повеќе од петстотини години. Срцето ни е тука, напиша на социјалните мрежи разрешената министерка Рашела Мизрахи.

Ова е убавата ќерка на Рашела: Македонија е наш дом повеќе од петстотини години- Срцето ни е тука(ФОТО)

Моја Рина, Македонија е наше дома повеќе од петстотини години. Срцето ни е тука, напиша...

Руското Министерство за одбрана покажа фотографии од 16 тенкови Т-72Б3, поставени во форма на срце во снегот на теренот за воена обука Алабино, близу Москва.

ВИДЕО: 16 тенкови обликуваа срце, а потоа рускиот војник со букет ружи ја запроси девојката

На рускиот војник му помогнале колегите да ја запроси девојката на оригинален начин. Рускиот...

Имено продукциската компанија Алкон ентертејнмент откри добро вести за обожавателите на оваа романтична драма. Компанијата објави дека ги обезбеди филмските права за романот „Постскриптум“ (Postscript)  на писателката Сесилија Ахерн, што всушност е продолжение на бестселерот „П.С. Те сакам“ (P.S. I Love You) од 2004 година, па така филмот ќе си добие и свое продолжение.

Добра вест за сите љубители на филмот- „П.С. Те сакам“ добива продолжение

Романтичната драма, П.С. Те сакам е филм режиран од Ричард ла Гаванезе во 2007 година....

Кога беше жив, Шабан Шаулиќ честопати велеше дека Крчедин е неговата оаза на мирот и дека планира да ја помине староста таму. Во последните години тој престојуваше претежно таму.

ФОТО: Ова е куќата каде Шабан често пати одел за да биде сам- една година по неговата смрт и се заканува поплава!

Оазата на мирот каде легендарниот пејач Шабан Шаулиќ сакаше да се релаксира, само дванаесет...