Општата проценка е дека ќе започне ново поглавје во историјата на Европа!

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 декември, 2020 14:09

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈДЕН ПОРАЧА: Време е да го оставиме Брегзит зад себе – Ова беше долго патување

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Највисоките претставници на ЕУ го поздравија потпишувањето на договорот за регулирање на идните односи меѓу ЕУ и Велика Британија.

Општата проценка е дека ќе започне ново поглавје во историјата на Европа!

“Ова беше долг пат. Сега е време да го оставиме Брегзит зад нас. Нашата иднина е создадена во Европа”, рече претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен.

Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел нагласува дека „сега е време за ново поглавје и добри односи“ меѓу ЕУ и Велика Британија.

Главниот преговарач на ЕУ во разговорите со Лондон, Мишел Брани, им се заблагодари на преговарачките тимови од обете страни, како и на институциите на ЕУ, за „посветеноста и довербата“ покажана во последните четири години разговори за отцепување и идните односи меѓу ЕУ и Велика Британија.

„Секоја личност има своја улога во градењето на единството на ЕУ и ви благодарам за тоа“, напиша Барние на Твитер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Исклучоци би биле на религиозни места и од безбедносни или здравствени причини, како што се маски за лице што моментално се носат за заштита од ковид-19, како и за традиционалните карневалски прослави.

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за носење бурки

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум...

Според Гласот на Америка, усвојувањето на законот го носи американскиот претседател Џо Бајден на чекор до првиот голем законодавен успех. Мерките сега ќе бидат испратени до Претставничкиот дом за дополнително гласање.

СЕНАТОТ ГО УСВОИ ПАКЕТОТ ЗА ПОМОШ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Демократите гласаа ЗА, републиканците ПРОТИВ

Американскиот Сенат усвои пакет финансиски мерки денес во рамките на борбата против...

Ова значи дека повеќе од два милиони луѓе низ Франција ќе мора да останат дома за време на викендот, освен во исклучителни случаи.

БРИТАНСКИОТ КОРОНАВИРУС ОТКРИЕН ВО СЕВЕРНА ФРАНЦИЈА: 2 милиони Французи во карантин за време на викендот

Неколку стотици илјади луѓе на северот на Франција се вратени во карантин поради зголемувањето...

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир...