„Агресивните дејствија на Руската Федерација го кршат меѓународното право и територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Тие, исто така, го поткопуваат европскиот безбедносен поредок“, се вели во писмото на високиот функционер на ЕУ, Мишел.

Објавил: Перо Милчин | 23 февруари, 2022 20:20

Утре вонреден самит на ЕУ за Украина

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, свика вонреден самит на кој побара од 27-те претседатели и премиери на земјите-членки да разговараат за тоа како ЕУ ќе го заштити меѓународниот поредок заснован на правила, како ќе се однесуваат со Русија која ја сметаат за одговорна за своите постапки и како Брисел и понатаму ќе ја подржува Украина и нејзиниот народ.

Во писмото што го испрати до европските метрополи во кое ги повикува државните лидери, Мишел оцени дека нема место за употребата на сила и принуда за промена на границите во 21от век.

„Агресивните дејствија на Руската Федерација го кршат меѓународното право и територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Тие, исто така, го поткопуваат европскиот безбедносен поредок“, се вели во писмото на високиот функционер на ЕУ, Мишел.

Самитот на ЕУ ќе се одржи еден ден откако беа воведени европските санкции против Русија, кои ЕУ ги одобри на 22 февруари, а стапија на сила откако рускиот претседател Владимир Путин ја призна независноста на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск во источна Украина и одобри испраќање војници во областа.

Се воведуваат санкции против 351 член на руската Дума и 27 физички и правни лица кои придонеле за загрозување на територијалниот интегритет, суверенитет и независност на Украина, вклучувајќи ги и руските банки кои финансирале руска војска и други операции на тие територии.

Исто така се забранува трговијата меѓу двата отцепени региони и ЕУ, а потоа ја ограничува руската влада да собира капитал на финансиските пазари на ЕУ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Вести

Во меѓувреме, командантот на копнените сили на Украина рече дека украинските сили продолжиле „да се движат напред“ во близина на Бахмут.

Министерството за одбрана на Русија тврди дека го одбиле украинскиот нападот на Доњецк

Руското Министерство за одбрана денес соопшти дека нејзините сили спречиле голема...

Русија користи ултра прецизни сателити за следење на движењата и акциите на вооружените сили на Украина, што ќе го промени текот на конфликтот во Украина.

Поранешен американски разузнавач: Руската армија ќе ги уништи украинските војници обучувани од НАТО

За време на контраофанзивата, руската армија ќе ги уништи војниците на украинските...

„Подготвени сме да преговараме со сите учесници во овој процес за прифатливи решенија, но тоа зависи од нив – ние не одбиваме да преговараме, туку тие”, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

„Мислам дека дејствуваме во вистинската насока, ги штитиме нашите национални интереси, интересите на нашите граѓани, нашиот народ. И едноставно немаме друг избор освен да ги заштитиме нашите граѓани“, нагласи Путин.

Рускиот претседател тврди дека е „100 отсто“ сигурен дека Русија ќе ги уништи американските ракети „Патриот“ во Украина и го критикуваше Западот за обидот да ја „распарчи“ Русија.

„Во сржта на сето тоа е политиката на нашите геополитички противници, кои имаат за цел да ја распарчат Русија, историската Русија“, рече Путин.

„Тие отсекогаш се обидувале да ‘поделуваат и освојуваат’… Нашата цел е нешто друго – да го обединиме рускиот народ“.

Путин вели дека Русија е подготвена да преговара за Украина

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во конфликтот во Украина,...