Државната изборна комисија потврди 303 листи за градоначалници и 567 за советници.

Партиите настапуваат самостојно или во коалиции, во зависност од општините и постигнатите меѓусебни договори.

На изборите ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани и за првпат ќе бидат применети терминали за читање отпечатоци од прсти на гласачите.

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 септември, 2021 8:32

Утре почнува изборната кампања

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне утре (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите. Учесниците на изборите, политичките партии и независните кандидати веќе го најавија почетокот на кампањата, како и активностите што ќе следуваат.

Државната изборна комисија потврди 303 листи за градоначалници и 567 за советници.

Партиите настапуваат самостојно или во коалиции, во зависност од општините и постигнатите меѓусебни договори.

На изборите ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани и за првпат ќе бидат применети терминали за читање отпечатоци од прсти на гласачите.

Вториот круг избори ќе се одржат на 31 октомври, а кампањата за втор круг ќе трае до 24 часот на 29 октомври.

Распоредот на кандидатите на гласачкото ливче со жрепка беше утврден на седница на ДИК, а поради актуелната ситуација со Ковид-19, не беа присутни претставниците од политичките партии, коалициите и групите избирачи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести