Мандатар Мицкоски

Објавил: Калина Мартинска | 21 јуни, 2024 12:09

Утре почнува собраниската седница за избор на нова Влада

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува утре, а треба да заврши најдоцна до недела на полноќ.

Мандаторот Христијан Мицкоски ќе ја образложи програмата и предлогот за состав на Владата, по што во Собранието се води единствен претрес.

Седницата за избор на нова влада закажана за в сабота во 11 часот

Владата е избрана ако за неа гласало мнозинството од вкупниот број пратеници. Претседателот на Собранието го известува претседателот на државата за изборот на Владата. Новата Влада што ја предложи Мицкоски ќе брои 24 члена.

Почнуваме офанзивно, граѓаните очекуваат брзи резултати!

Прочитај и ова:

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите, а ние самите да ги кршиме, вели Мицкоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика